İÜ Avcılar Yerleşkesi’nde İnşaatlar Devam Ediyor

Konuyla ilgili olarak İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet şu açıklamalarda bulundu: “Öğrencilerimizin, akademik ve idari personelimizin çalışmalarınıçağın gereğine uygun binalarda yürütebilmeleri için büyük bir inşaat, yenileme ve restorasyon çalışması başlattık. Arka arkaya birçok projeyi hazırladık, uyguladık ve tamamladık. Avcılar Yerleşkemiz için başlatılan yeniden yapılanma süreci hızla devam ediyor.

Avcılar Yerleşkemiz yakın bir gelecekte 24 saat yaşayan küçük bir ‘Öğrenci Kenti’ hâline gelecek. Mühendislik Fakültesi ve İşletme Fakültesi’nin yeni binalarını tamamlamak üzereyiz. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin üniversitemiz için yaptırdığı spor kompleksi bu sene tamamlanacak. Özel yurt projemiz ve Yurt-Kur’la ortak yurt projelerimiz 3 yıl içinde hayata geçtiğinde 10.000 kişilik öğrenci yurtları, sosyal ve spor alanları, otel ve kongre merkezleri hizmete girecek.

Fiziksel mekânlarımızın yenilenebilmesi için daha 10 yıl devam edebilecek projeler ürettik. Biz proje üretmeye devam ettikçe, devlet de bütçemize daha fazla kaynak tahsis ediyor. Göreve geldiğim 2009 yılında 4.9 milyon TL olan yapı işleri harcamalarımız, bu yıl sonu itibarıyla 70 milyon TL’nin üzerine çıkacak.”

Avcılar Yerleşkesi’ne Yeni Kapı

Beyazıt Merkez Yerleşkesi’nin tarihî ana kapısı ile Türk yükseköğretiminin sembolü hâline gelen İstanbul Üniversitesi, Avcılar Yerleşkesi’ne de sembol bir kapı inşa ediyor. İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in girişimiyle hayata geçirilen yeniden yapılandırılma projesi kapsamında, Avcılar Yerleşkesi de görkemli bir kapıya kavuşacak.

Yapımı süren kapı, E-5 ve yan yollar yanı sıra Avcılar Merkez Metrobüs Durağı insan trafiği de hesaba katıldığında, günde 1 milyondan fazla kişinin önünden geçtiği Avcılar Yerleşkesi’nin göze çarpıcılığını artıracak.

Maliyeti bağış yoluyla sağlanan 20 metre yüksekliğinde 34 metre eninde olan ve iki bloğu birleştirecek şekilde tanzim edilen yüksek girişli kapı, yüksekliği 10 m genişliği 8.70 metre girişe sahip. Yapının mimari bütünlüğü, E-5’e paralel uzanan ve her iki yanında yer alan 4.30 metre yüksekliğinde 9’ar adet kemerli duvar ile sağlanıyor.

Üniversite mensuplarının görüşüne sunulan çok sayıda taslak proje arasından seçilen projede, kemerler, kapı, kapı alınlıkları ve devamında kampüsün ana arteri konumundaki yaya yolu mimarisinde, altın oran geometrik yaklaşımı esas alındı. Projenin öncelikleri, kullanım rahatlığı ve görselliğin yanı sıra çevreye uyum ve engelsiz (rampalar ve yönlendirmelerle desteklenmiş) ulaşımdır.

Yerleşke ana kapısı ile birlikte, E-5 cephesi metrobüs durağı bölgesinde İBB tarafından yaklaşık 10 dönümlük arazi üzerinde havuzlar, oturma grupları ve yeşil alanlarıyla şekillendirilen modern bir meydan düzenlemesi de yapılıyor.

Avcılar’ın Çehresi Değişiyor

Öğrenci ve çalışan sayısı 20.000’e ulaşan ve mevcut hâliyle İstanbul’un en önemli eğitim yerleşkelerinden biri sayılan, yapımı devam eden spor tesisleri, yurt binaları, kreş, fakülte ek hizmet binaları, peyzaj ve ağaçlandırma çalışmaları, sosyal donatı inşaatları ile birlikte göze çarpıcılığını artıracak olan E-5 cephesi meydan ve kapı projeleri tamamlandığında, İÜ Avcılar Yerleşkesi, İstanbul’un, insanların görsel hafızasında kalıcı bir şekilde yer eden mekânlarından biri olacak.

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 DSC_2379
DSC_2384
DSC_2388
DSC_2390
DSC_2393
DSC_2446
DSC_2447
DSC_2449
DSC_2453
DSC_2454
DSC_2456
DSC_2457
DSC_2458
DSC_2459