İÜ Ali Nihat Gökyiğit Restorasyon ve Konservasyon Atölyesi Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE Fatma ÇELİK-Batuhan DEMİRCİ

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Kütüphane Dökümantasyon Daire Başkanı Dr. Pervin Bezirci açılış öncesi yaptığı konuşmada, İÜ’nin çeşitli fakülte ve kütüphanelerinde ve Nadir Eserler Kütüphanesi koleksiyonunda, değeri paha biçilemez nitelikte pek çok eser bulunduğunu ve bu eserlerin pek çoğunun dünya üzerindeki tek nüshalar olduklarını ifade etti. Dr. Bezirci, bu koleksiyonlardaki bazı eserlerin restore edilerek korunabilmeleri; dijitalleştirme ve teknik okuma işlemleri yapılarak eserlerin katalog künyelerinin oluşturulması ve otomasyon sistemi üzerinden erişimin sağlanması çalışmalarının yapıldığını ekledi. Dr. Bezirci, İÜ Nadir Eserler Kütüphanesi’nde bulunan çok sayıdaki önemli eser gibi, el yazması eserlerin içinde bulunan, binlerce minyatür ve tezhiplerin sanat tarihi açısından korunmasının da önemli ve öncelikli bir konu olduğunu belirtti.

DSC_0152

33 Yıllık Hayalim Gerçek Oldu

Açılışta konuşan Sanat Tarihi Profesörü ve İÜ Edebiyat Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Nurhan Atasoy, kendisinin 60 yılı aşkın bir süredir İÜ Nadir Eserler Kütüphanesi okuyucusu olduğunu belirtti. Prof. Dr. Atasoy, kendisinin 33 yıllık çabalarının bir ürünü olan restorasyon ve konservasyon atölyesinin İÜ’ye kazandırılmasından ötürü mutluluk duyduğunu ifade ederek, “Ben bu kütüphanenin 63 yıllık okuyucusuyum, hayalim bu kütüphanedeki nadir eserlerin konservasyon ve restorasyonunun yapılabileceği bir atölye kurulmasıydı. Hayallerinizden ve rüyalarınızdan vazgeçmeyin, aradan kaç yıl geçerse geçsin peşinden koşmaya devam edin. Ben hayalime 33 yıl sonra kavuştum bunun için çok mutluyum. Bunu anlayacak destekleyecek rektörlere ihtiyacım vardı ve sevgili İÜ 2008-2015 dönemi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, şu andaki Rektörümüz Prof. Dr. Mahmut Ak’ın bana destekleri olmadan bu hayal gerçekleşemezdi” ifadelerini kullandı.

DSC_0156

Açılış töreninde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, bugünün İÜ için çok önemli olduğunu, Nadir Eserler Kütüphanesi bünyesinde böyle bir atölyenin açılmış olmasından ötürü duydukları memnuniyeti ifade etti. İÜ Rektörü Prof. Dr. Ak, Atölyenin kurulmasında verdikleri emek ve destekler için Prof. Dr. Nurhan Atasoy’a ve Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nihat Gökyiğit’e teşekkür etti.

DSC_0142
İÜ Ali Nihat Gökyiğit Restorasyon ve Konservasyon Atölyesi’nde, değerli minyatür ve tezhiplerin de konservasyon çalışmaları yapılıyor.