İÜ AFAD Afet Müdahale Planı Tatbikatı’na Katıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Türkiye’de beklenen 7.5 depreminin getireceği zararları ölçmek için önlem niteliğinde düzenlenen AFAD Afet Müdahale Planı Tatbikatı başarıyla gerçekleştirildi.

Tatbikatın medya bölümünü, İÜ İletişim Fakültesi Radyo, TV ve Sinema ile Gazetecilik Bölümü öğretim üyeleri, öğrencileri ile birlikte yönetti. Tatbikatta 5 Öğretim Üyesi ve 12 öğrenci görev aldı.

Tatbikatta deprem sırasında binalarda oluşabilecek hasarların tespit edilmesi, beklenmeyen bir durumda kriz yönetiminin nasıl yapılacağı, can ve mal kaybının en aza nasıl indirgeneceği konusunda çalışmalar yapıldı.

İÜ İletişim Fakültesi Heyeti, dört farklı medya (Televizyon, Gazete, İnternet ve Sosyal Medya) alanında olası deprem hakkında senaryo gereği kendilerine yazılan rolü oynadı. Heyet, görüntülü olarak 10 adet haber bülteni, son dakika haberleri hazırladı, canlı bağlantılar ve hazırlanan 1 adet İngilizce haber İTV logosu ile yayınlandı Basılı olarak senaryoya uygun haberler yapılıp, fotoğraflar düzenlendi ve Haberİstanbul adında 4 adet gazete çıkarıldı. İnternet medyası için AFAD Afet Müdahale Planı Tatbikatı için hazırlanan haberlerinin yayımlandığı Haberİst haber sitesi kurularak buradan haberler geçildi. Son olarak sosyal medya aktif şekilde kullanılarak 82 adet haber girildi.13 adet sahte twitter hesabı açılarak buradan gün içinde gelişen olaylar ile ilgili olarak tweetler atıldı. Bunların dışında heyet, iki defa gerçekleştirilen basın toplantılarını takip ederek, AFAD’tan yapılan açıklamalara katıldı, sorular yöneltti ve ilgili basın toplantılarını haberleştirdi.

Tatbikatta, İÜ İletişim Fakültesi Radyo TV ve Sinema Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mesut Aytekin, Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı, Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol, Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyeleri Arş. Gör. Dr. Ahmet Kadri Kurşun, Arş. Gör. Ahmet Faruk Çeçen ile öğrenci olarak; Yusuf  Tekke, Yasin Kocaer, Zeynep Yaylak, Büşra Devrez, Serpil Taşyürek, Türkan Bahadır, Hasan Alkan, Caner Erdoğan, Lamia Baki, Yusuf Eren, Ozan Özen, Furkan Günaydın görev aldı.

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü