İstanbul’un Yeşil Cenneti: Polonezköy

AJANS ÜNİVERSİTE – Fırat ORMANCI

Polonezköy, İstanbul’un Beykoz ilçesinde yer alan Polonya kökenli bir köy. Polonyalı lider Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulan köy, Karadeniz sahiline 20, İstanbul Boğazı’na ise 15 km uzaklıkta. Köye, 1830 Polonya Ayaklanmasının ardından Polonyalı sürgünlerin siyasi lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından ilk olarak yerleşim başladı. Köyün kurucusunun adı olan Adam’dan dolayı köyün adı Adampol (Adamköy) oldu. Köyün bulunduğu arazi, 1830’lu yıllarda Saint Benoit Fransız Lisesi’ni yönetmekte olan Lazarist rahipler tarafından çiftlik olarak düzenlendi.

“Başlangıçta 12 Kişi Yaşıyordu”

Polonezköy yerleşime açıldığında ilk olarak 12 kişi yaşıyordu. Sonraki dönemlerde köyün nüfusu 220’ye kadar yükseldi. Köye daha sonradan 1853 Kırım Savaşı’na katılan askerlerin yanı sıra Sibirya sürgünü ve Çerkes esaretinden kaçan Polonyalılarla arttı. İlk Polonezköy sakinleri çiftçilik, hayvancılık ve ormancılıkla geçimini sağladı. 1938 yılından itibaren köyde yaşayan halk Türk Vatandaşı olarak kabul edildi. II. Dünya Savaşı’ndan itibaren tatilcilerin gözdesi haline gelen Polonezköy, temiz havası, yeşil doğası ve stresten uzak yaşantısıyla insanların gözdesi olmayı başardı. Bu nedenle tarım köyünden zamanla tatil köyüne dönüştü.

İstanbul’un yeşil kalan nadir yerlerinden biri olan Polonezköy doğa yürüyüşleri için oldukça uygun bir yer. Köye gelmeden, etrafı çam ağaçları ve yeşilliklerle çevrili yollardan geçerken kendinizi bir anda İstanbul’un kalabalığı, gürültüsü ve stresinden arınmış hissetmeniz mümkün. Köyün hemen girişinde sizi kilise ve mezarlık karşılar. Yüz metre kadar sonra köyün ufak meydanı bulunur. Burada at kiralama yerleri var. Aynı zamanda faytonla da bölgede gezi imkanı da mevcut. Polonezköy’de tatil günübirlik gezi şeklinde ya da pansiyonlarda konaklayarak geçirilebilir. Çadırla kamp yapma imkanı da bulunuyor. Şehir stresinden kurtulmak ve doğa ile iç içe olmak isteyenler için İstanbul’daki en uygun yerlerden biri.

Köyün görülmesi gereken yerleri arasında Zofia Rizi Anı Evi (Ryzy Ailesine ait eski ve yeni fotoğraflar, kitaplar, belgeler bulunmakta), Czestochova Meryem Ana Kilisesi, Polonezköy Mezarlığı Polonya milli şairi Juliusz Slowacki’nin aşık olduğu Ludwika Śniadecka’nın mezarının yanı sıra Polonya Cumhuriyeti Milli Savaş ve Şehitlikler Konseyi tarafından restore edilen 92 diğer tarihi mezar yer alıyor.