İstanbul’un Yeni Vapurları

AJANS ÜNİVERSİTE

İstanbul’un deniz ulaşımı Şehir Hatlarının filosuna 3 adet çift yönlü yanaşma sistemli, engelli erişimine uygun, en son teknolojik donanımlara sahip, konforlu gemi katıldı. Durusu, Göksu ve Küçüksu adını taşıyan üç yeni gemi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı törenle hizmete başladı.

Sarıyer İskelesi’nde yapılan hizmete alım töreninde konuşan Topbaş, Gemilerin İstanbul Boğazı’nın güçlü akıntısı, poyraz ve lodosa karşı güçlü manevra kabiliyeti ve sevk sistemi, seyir cihazları ile zor hava şartlarında bile hizmet verecek kapasite de olduğunu belirtti.

Engelli vatandaşların da kolay bir şekilde gemiye binmeleri için gemilerin özel olarak tasarlandığına vurgu yapan Topbaş, “Gemilerimizde hayvan barınakları da var. Uygun iniş-biniş rampası, tuvalet ve zemin kaplamasıyla engelli yolcuların daha fazla erişim sağlaması için dizayn edildi. Bebek bakım odası da olan yeni gemilerimizde led ekranlar,  mevsim şartlarına göre ısıtma ve soğutma sistemleri ve yolcu salonlarında akıllı cihazlar için şarj noktaları bulunuyor” diye konuştu.

Gemilerin teknik özellikleri ile ilgilide bilgi veren Topbaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Gemilerimizin her biri 700 yolcu kapasiteli, 12 deniz mili hız yapan yeni gemilerimiz çift yönlü yanaşma sistemine sahip ve Türk mühendislerimiz tarafından yapıldı” dedi.

Kaynak: Şehir Hatları