İstanbul’un Rum Sinemacıları Anılıyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Elif KARAKOÇ

 

Beyoğlu’ndaki halka açık ilk sinema gösteriminden Yeşilçam’ın altın çağına uzanan süreçte sinemaya emek vermiş İstanbul’un Rum sinemacıları, Türker İnanoğlu Vakfı(Türvak)’nın düzenlediği özel bir sergiyle anılıyor

 

Türk sinemasının 100. Yılı kapsamında hazırlanan ‘İstanbul’un Rum Sinemacıları Sergisi’, Türvak Müzesi ve Sula Bozis arşivinden 100’ü aşkın belge, fotoğraf ve film afişini bir araya getiriyor.

 

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sergide, “Sinema Salonu Sahipleri ve İşletmecileri”, “Yapımcılar ve Film İthalatçıları”, “Oyuncular” ve “Görüntü-Ses-Kurgu Yönetmenleri” olmak üzere 50’ye yakın isim yer alıyor. Bunlardan bazıları: “Balkanların ilk sinemacısı” Fenerli Dimitris Meravidis, Milyoner Avcıları (1934) ve Leblebici Horhor Ağa (1934) filmlerinde rol alan Zozo Dalmas, ses mühendisleri Yorgo İliadis ve Marko Buduris gibi beyazperdenin İstanbul’daki serüvenine tanıklık etmiş birçok isim sergide sinemaseverlerle buluşuyor.

 

‘İstanbul’un Rum Sinemacıları Sergisi’, 29 Haziran’a kadar müzenin ikinci katında bulunan Türvak Sergi Salonu’nda, Pazartesi günleri hariç her gün, 10.00-18.00 arasında gezilebilir.

 

3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotoğraf- kaynak: Türvak Müzesi