İstanbul’un Mekanlarını Keşfedin

AJANS ÜNİVERSİTE-Burcu BALKAN

Takım kaptanlarından Oytun Mertol(24) İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ), meteoroloji mühendisliğini bitirdi ve şuan yine İTÜ’de yüksek lisans yapıyor. Çağdaş Ocak(24) ise İstanbul Teknik Üniversitesi, telekomünikasyon mühendisliğini bitirdi. Şimdi özel bir firmanın Ar-Ge Ofisi’nde çalışıyor.

-Son zamanlarda İstanbul gece yaşamına yepyeni bir eğlence anlayışı türemeye başladı. Pub Crawlerz’ın ne olduğunu bilen insanların sayısı hızla artıyor, özellikle de gençlerde. Öncelikle nedir Pub Crawlerz ve Pub Crawlerz’ı kurma düşünceniz nasıl ortaya çıktı?
Oytun Mertol: Pub Crawl Türkçe adıyla bar sürüklenmesi. Genelde Avrupa’nın birçok ilinde yapılan ve 4-5 saat süren bir etkinlik. O ile yeni gelenler, çeşitli barları bir gecede keşfetmek isteyen turistler ve o ilin İngilizce bilen yerlileri bir araya gelirler. Çeşitli takım kaptanlarının önderliğinde takımlara ayrılırlar. Her takım ayrı barlara gider ve oralarda kaptanlar takımdakilere çeşitli oyunlar oynatır. Ayrıca takımların çeşitli görevleri de vardır ve gecenin sonunda puanlar toplanır. Takımlardan biri kazanmış olur ve son kulübe geçtiğimizde aslında bizim görevimiz sona erer. İsteyenler burada sabaha kadar dans ederler.
Ben açıkçası 2012’nin Şubat’ında Erasmus’la Hollanda’ya gitmeden önce Pub Crawl’un ne olduğunu bilmiyordum. Gittiğim okulda Erasmus Student Network adlı değişim öğrencilerini bir araya toplayan, öğrenci kuruluşunun düzenlediği bir Pub Crawl etkinliği gerçekleşmişti. Türkiye’de de yapılsa ne güzel olur diye düşündüm. Çağdaş ile Pub Crawl’u İstanbul’da gerçekleştirmek için atılım yaptık ve ilk etkinliğimizi 30 Ekim 2013’te gerçekleştirdik.

IMG_5057

[Etkinlikte düzenlenen oyunların hepsi İngilizce olarak oynanıyor. Get To Know Game (Birbirini tanıma oyunu), Tongue Twister (Tekerleme), Rock-Scissors-Paper (Taş-Makas-Kâğıt), Truth Or Dare (Doğruluk mu Cesaret mi), Teddy Bear (Oyuncak Ayı) gibi birçok oyun oynanıyor. Oytun Mertol’a göre en eğlencelisi de gideceğin barı buldurma oyunu. ]

IMG_4941

-Katılanlar nasıl geri dönüş yapıyorlar size, memnun kalıyorlar mı? Memnun kalmayanlar varsa neden memnun kalmadıklarını söylüyorlar mı ve genelde memnun kalmama sebebi ne oluyor?
Oytun Mertol: Etkinliğe ilişkin neredeyse hiç olumsuz değerlendirme almadık. Küçük öneri ve eleştiriler ara sıra oluyor, bunlara kulak veriyoruz kesinlikle. Yanlış anımsamıyorsam geçtiğimiz Mayıs’ta Avustralyalı bir grup katılmıştı Pub Crawl’a. Onların grubundan olmayan 1-2 kişi vardı ve o gruptan bir kız oyunları beğenmediğini, Avustralya’daki Pub Crawl’da hiç oyun olmadığını, amacın yalnızca bar gezdirmek olduğunu söyledi. Ne olursa olsun, her zaman herkesi %100 hoşnut edemeyiz ve beğenmeyenler olacaktır. Bizim amacımız beğenmeyenlerin sayısını en düşükte tutmak ve tüm katılanların, ülkelerine döndüklerinde İstanbul’a gelecek arkadaşlarına, Pub Crawlerz Istanbul’u önermelerini sağlamak.

-Peki Pub Crawlerz olarak başka ne tür etkinlikler yapıyorsunuz?
Oytun Mertol: Yılda 2 kez düzenlediğimiz Running Dinner var. Bu etkinlikte genellikle Kadıköy, Taksim, Osmanbey, Mecidiyeköy ve Beşiktaş gibi 5 merkez semt oluyor. Her semtte 3 ev sâhibi ve 3 konuk takım oluyor. Her ev sâhibi takım yemek yapıyor ve mönüde başlangıç, ana yemek ve tatlı oluyor. Her semtteki 3 takım da sırayla bu evleri dolaşıp akşam yemeğinin 3 bölümünü 3 ayrı evde yemiş oluyor. Ev sâhibi takımlar yemek hazırladıkları için, içkileri de konuk takımlar alıp getiriyor. Running Dinner’ın yanı sıra İrlanda’nın ünlü Saint Patrick’s Day adlı gününü kutlamıştık 17 Mart’ta.

10836393_10152396399616567_434397821_n

 

 

-Peki Pub Crawlerz’a ilişkin ileriye dönük hedefleriniz neler?
Çağdaş Ocak: Pub Crawlerz’ın İstanbul’un gece hayatında bir devrim olduğunu düşünüyorum. Yerleşik gece hayatı eğlencesine yepyeni bir alternatif diyebiliriz. Aynı gecede 4-5 farklı mekâna gidip gecenin nabzını tutma imkânı sunuyoruz. Üstüne üstlük orijinal bir eğlenceyi garanti ediyoruz. İlerleyen zamanlarda sadece Türkiye’de değil, mümkünse Dünya’nın değişik şehirlerinde de şubemizi açmak istiyoruz. Aynı zamanda çeşitli şehirlerdeki Pub Crawl’larla organize olup geniş katılımlı bir Pub Crawl Festivali düzenlemeyi düşünüyoruz.
Pub Crawl’a katılmak için ne yapmak gerekiyor?
Taksim’de birçok hostelde ve anlaşmalı oldukları barlarda el ilânları bulunuyor. İnternet siteleri www.pubcrawlerz.com aslında en çok kişiye ulaştıkları kaynak. Pub Crawl’un bir de Facebook, Twitter ve Instagram sayfaları var. Buradan yapılan paylaşımlar ve etkinlik duyuruları ile sadece turistlere değil; uzun süredir İstanbul’da yaşayan yabancılara ve Erasmus öğrencilerine de erişim sağlanabiliyor.
Etkinliğe katılabilmek için www.pubcrawlerz.com internet sitesine girip bu geceki parti için kaydolmanız yeterli. Ancak Pub Crawl sadece Perşembe, Cuma ve Cumartesi var. Bu yüzden bu 3 günden biri için kaydolabilirsiniz. Ondan sonra da saat 21:00’da, Taksim Meydanı Burger King’in önünde olman. Çağdaş Ocak ya da Oytun Mertol orada Pub Crawlerz bayrağını sallıyor olacaklar. 7

IMG_4847