“İlk Engelli Dinlenme Evi” Sancaktepe’de Açıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Sancaktepe Belediyesi sınırlarında ikamet eden engelli birey ve ailelerinin yaşam standartlarının iyileştirilmesi, maddi durumu iyi olmayanlara ihtiyacı olan teknik araç ve gereçlerin sağlanmasıyla birlikte sosyal hayata uyumlarını kolaylaştırmak amacıyla, depreme dayanıklı ve tek katlı Engelli Dinlenme Evi, Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan ve Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem’in katılımıyla açıldı.

Engelsiz Bir Yaşam Alanı; EDEV
1585 metrekarelik alanında depreme dayanıklı ve tek katlı olarak inşa edilen Engelliler Dinlenme Evi; 2 dinleme odası, 2 rehabilitasyon odası, 1 çok amaçlı salon ve yemekhaneden oluşuyor. Bahçesinde ise otopark, spor alanı ve engelli çocuk oyun alanı bulunuyor.

2

Gezici Bakım Faaliyetleri:
Sancaktepe ilçesinde ikamet eden yaşam alanlarından ayrılamayacak durumda olan bakıma muhtaç özürlü çocuk ve gençlere gezici ekip tarafından evlerinde randevulu ve dönüşümlü olarak psiko-sosyal destek ve refakat hizmeti sağlanacak. Gezici ekibin faaliyet planlaması proje sekreteri tarafından gerçekleştirilecek. Gerekli bilgi, belge ve dokümanlar proje ekibinde görevli psiko-sosyal uzmanlar tarafından sağlanacaktır. Ekibin bakıma muhtaç özürlü çocuk ve gençlere ulaşımı kiralanan servis aracı ile sağlanacak.

Ailelere Yönelik Psiko-Sosyal ve Kültürel Faaliyetler:

Bakıma muhtaç özürlü çocuk ve gençlerin bakım faaliyetleri gerçekleştirilirken aile bireylerine yönelik olarak bakım merkezindeki çok amaçlı salonda psiko-sosyal etkinlikler ile proje kapsamında kültürel faaliyetler düzenlenecek.

Uzman Psikolog veya Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Uzmanı tarafından geliştirilen psiko-sosyal destek programları grup çalışmaları şeklinde her ay özürlü çocuk ve gençlerin ailelerine yönelik olarak planlanarak düzenlenecek.

Kültürel faaliyetler kapsamında yıl içinde 3 adet gezi şeklinde kültürel faaliyet düzenlenecek.
1

Kaynak: Sancaktepe Belediyesi