İstanbullular En Çok İngilizce ve Bilgisayar Öğrenmek İstiyor

AJANSÜNİVERSİTE-Emre ESER

Meslek edinmek ve kendini geliştirmek isteyenler  için ücretsiz eğitim veren İSMEK’te 2013 – 2014 eğitim yılı kayıtları, İstanbulluların hangi branşları tercih ettiğini ortaya çıkardı.

Kayıtların ilk 10 gününde 110 bin kişinin başvurduğu İSMEK’te, en çok talep edilen branşlar, İstanbulların eğitim tercihlerini de ortaya koyuyor. Bu yıl 16 ila 88 arasında her yaştan kursiyerin branş tercihi, yaş, cinsiyet ve eğitim durumuna göre sınıflandırıldığında, İstanbulluların eğitim taleplerine ilişkin ilgi çekici veriler ortaya çıkıyor.

 

İngilizce ve Bilgisayar Eğitimlerine İlgi Büyük

Bu yıl 250 branşta eğitim imkânı sunacak olan İSMEK’te kayıt başvurularında, İstanbulluların en fazla yabancı dil, yabancı diller içinde de en çok İngilizce öğrenmek istedikleri görülüyor. Temel bilgisayar eğitiminin verildiği Bilgisayar Kullanımı branşı ise İstanbulluların ikinci tercihi.  Aldığı eğitimi kazanca dönüştürmek isteyenler, bu yıl Kadın Giysileri Dikimi, Çeyiz Ürünleri Hazırlama ve Aşçı Çırağı eğitimlerini tercihlerinde üst sıralara taşırken; en çok tercih edilenler listesinde bu branşları Aerobik- Fitness, Aerobik-Plates ve Guaj Boya Resim takip ediyor.

 

ismek2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayar Eğitimleri 60 ve Üstü Yaşın Gözdesi

30 yaş altı kursiyer adayları, İngilizce, Web tasarımcısı, Fotoğraf Çekimi, Diksiyon ve Temel Muhasebe gibi branşları seçerek daha çok meslek edinme ya da mesleğinde ilerlemeyi hedeflerken, 60 yaş üstü kursiyerler en çok “Bilgisayar Kullanımı” eğitimini tercih ediyor. Güncel teknolojiden uzak kalmak istemeyen bu yaş gurubunun diğer tercihleri ise Guaj Boya Resim, Aerobik- Fitness ve Aerobik-Platess. İlk tercihleri İngilizce ve Bilgisayar Kullanımı olan üniversite mezunu kursiyer adaylarının öncelikli diğer tercihleri ise Guaj Boya Resim, Fotoğraf, Aşçı Çırağı, Temel Muhasebe, Gitar ve Keman olarak sıralanıyor.