İSTANBULFEST Coşkuyla Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Gizem Türeli, Shaima Mobarez

Fotoğraf: Burcu Güler

İSTANBULFEST’in açılış konuşmasını yapan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, emeği geçen herkese teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Bu kültür sanat etkinliklerinin geçen sene küçük bir denemesini yaptık. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer paydaşlarımızla büyük bir işbirliği içinde etkinlikleri yürütüyoruz” dedi. Mehteran takımına yaptığı sunumdan dolayı teşekkür eden Prof. Dr. Ak, “Bunu bütünleyecek şekilde stantlarımızda her türlü kültürel faaliyeti görebileceksiniz. Ayrıca önümüzdeki günlerde yazarlarla yapılan söyleşileri de göreceğiz. Umarız ki akademisyenlerin, idari personelin ve öğrencilerin daha çok katılım gösterdiği şenliklerle devam edeceğiz. Şenliklerin bu şekle dönüşmesi için de elimizden gelen gayreti göstereceğiz” şeklinde konuştu.

DSC_0263

İÜ’nin hem kültürel etkinliklerde hem de spor etkinliklerinde iddialı ve başarılarla dolu bir grafik izlemekte olduğuna değinen Prof. Dr. Ak, “Birçok takımımız Türkiye şampiyonu oldu. Şampiyon olamayanlar ilk üçe girdi. Ben başarılarıyla üniversitemize katkı sağlayan tüm öğrencilerimizi yürekten kutluyorum” dedi.

Prof. Dr. Ak , “Bu şenliğin güzel bir tarafı da her sene bildiğiniz gibi uluslararası bir buluşma yer olmasıdır” diyerek, İÜ’de 157 farklı ülkeden yaklaşık 7 bin 500 misafir öğrenci olduğunu da ifade etti.  Bu şenlik günlerini uluslararası etkinlik olarak planladıklarını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ak, “Bu alanda her bir öğrenci grubumuz kendi ülkesinin güzelliklerini bize sunacak. Bu da bu şenliği daha da güzelleştirecektir. Uluslararası öğrencilerimizin misafir olarak değil de İstanbul Üniversitesi’nin birer mensubu olarak üniversitenin tüm etkinliklerinde yer almalarını ve imkânlardan yararlanmalarını biz gönülden arzuluyoruz” diyerek konuşmasını noktaladı.