İstanbul’da Flunk rüzgarı esecek

AJANS ÜNİVERSİTE-Osman DEMİRKIRAN

Downtempo ve trip hop müziğin takipçileri için vazgeçilmez isimlerden birisi haline gelen Flunk, vokalde Anja Qyen Vister ve gitarda Jo Bakke’den oluşan akustik seti ile  29 Kasım Cuma günü İstanbul’a gelecek

2001 kışında Norveç’in başkenti Oslo’da bir araya gelen Ulf Nygaard  ve Jo Bakke  tarafından isimsiz bir proje olarak başlatılan Flunk, 2001 yılında ikiliye vokalde Anja Qyen Vister’in  ve  Erik Ruud’un  katılmasıyla grup halini aldı.

2002 baharında grup, New Order’sın ‘Blue Monday’ parçasının coverını ilk single’ları olarak piyasaya sürdü. İngiltere’de büyük beğeni toplayan single, Kuzey Amerika ve Avrupa’da da müzik listelerinde yer aldı. Nisan ayının sonlarına doğru çıkarmış oldukları ilk albümleri “For Sleepheads Only” ile Norveç’te büyük çıkış yapmalarının ardından BBC, Flunk grubunu Radio 1’da yayınlanmakta olan The Blue Room programına davet etti. Bu kayıt aynı zamanda grubun yurtdışında verdiği ilk konser olma özelliğini de taşımaktadır.

Flunk, BBC’de yayınlanan canlı performanslarının ardından amerikalı plak şirketi olan Guidance Recordings ile anlaştı ve Ekim ayında “For Sleepyheads Only” albümü Amerika’da yayınlandı.

“For Sleepyheads Only “ albümü Norveç ve İngiltere’den sonra Amerika sınırlarını da aşıp Rusya ve Yunanistan’a kadar ulaşırken boş durmayan grup 2004 yılında ikinci albümleri olan “Morning Star”ın kayıtlarını bitirdi. Tüm eleştirmenler tarafından downtempo, trip hop müziğin başarılı temsilcilerinden birisi olduğu kabul gören Flunk grubunun diğer albümleri de ikinci albümlerinin peşi sıra geldi. Grup, 2005’te “Play America”, 2007’de “Personal Stereo” ve 2009’da “This is What You Get” albümlerini çıkardı.

ABD, Avrupa ve Çin’de sayısız performansa imza attılar. New Order’dan “Blue Monday”, Radiohead’den “Karma Police”, Depeche Mode’dan “See You” coverları beğeniyle karşılandı.Son albümleri ‘Lost Causes’ Nisan 2013’te dinleyicilerle buluşan Flunk ,29 Kasım Cuma günü İstanbul’daki hayranlarıyla buluşacak.