İstanbul’da Bisiklet Festivali

AJANS ÜNİVERSİTE – Alparslan ÇAKIR

 

Birleşmiş Milletler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, İstanbul Valiliği, Bakırköy Belediyesi, Avrupa Bisiklet Federasyonu ve Bisikletliler Derneği’nin düzenlediği 1. İstanbul Bisiklet Festivali ve Dünya Çevre Günü Kıtalararası Bisiklet Gezisi, 6-7-8 Haziran’da başta Bakırköy olmak üzere Üsküdar ve Harem’de gerçekleştirildi

 

 

 

dscn2537-126421

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bisiklet severler Bakırköy Meydanı’na gelerek bir süre dinlendi.

 

Festivale AKUT (Arama Kurtarma Derneği), TEMA (Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı) gibi sivil toplum örgütlerinin yanı sıra Accell Bisiklet, Bianchi, Carraro, Shimano gibi bisiklet firmaları ile Hilton Garden Inn, Hotel Armada, Kırmızı Ajans ve NTV destek verdi. Yurtiçi ve dışından 15 bine yakın bisikletlinin katılım gösterdiği festivalin ilk iki gününde 1. İstanbul Bisiklet Festivali, son gününde ise Dünya Çevre Günü Kıtalararası Bisiklet Gezisi gerçekleştirildi.

 

Festival bisiklet severlerin, çadırlarında konaklaması için kamp alanı kurulan Bakırköy Botanik Parkı’nda 6 Haziran’da 14.00’te çevrilen pedalla başladı. Festival alanından ayrılan bisiklet severler festival açılışı için Bakırköy Özgürlük Meydanı’na geldi. Katılımcılar “Pedallar Bu Gece Soma İçin Dönüyor” sloganıyla pedal çevirdi. Yeşilköy-Marina’da mola veren katılımcılar Bakırköy Botanik Parkı’na dönerek ilk günü tamamladı.

 

Festivalin ikinci gününde “Bisikletle, Tarihi Yarımadanın Kalbine Giriyoruz” gezisi gerçekleştirildi. Bakırköy Botanik Parkı’nda başlayan, sürpriz gösteri ve etkinliklerin düzenlediği festivalde sunumlar ve kısa filmler gösterildi. Katılımcılar bisiklet futbol turnuvası, bisiklet polo turnuvası, BMX yarışması, artisitik bisiklet akrobasi gösterisi, denge yarışmaları, yavaş sürme, ters sürme, çizgide ve rayda sürme yarışmaları, tek teker gösteri dallarında yeteneklerini sergiledi. İlerleyen saatlerindeki dia ve gece gösterileriyle devam eden etkinlik plaket töreniyle son buldu.

 

Festivalin son günü ise Dünya Çevre Günü Kıtalararası Bisiklet Gezisi gerçekleştirildi. Bakırköy Belediyesi Atatürk Spor ve Yaşam Köyü’nde başlayan programda Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde, bisiklet sahibi olacakları belirlemek üzere çekiliş numaraları dağıtıldı. 11.00’de başlayan gezi bisiklet severlerin Boğaz Köprüsü’nden geçmesiyle devam etti. Harem-Üsküdar Otoparkına varan bisiklet severler için gerçekleştirilen çekilişte onlarca bisikletli yeniden bisiklet sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Öğle saatlerinde son bulan etkinlik kapsamında Üsküdar’ın bazı yerlerinde, bisiklet severlerin geçişi nedeniyle trafik sıkışıklığı yaşandı.