İstanbul’a Sekiz Yeni Havaray Hattı Yapılacak

AJANS ÜNİVERSİTE- Burcu BALKAN

Fotoğraf Kaynak: Hürriyet

Havaray hatlarından bazılarının projeleri çıkartılırken, kimilerinin ise etüt projelerine devam ediliyor. D-100 Karayolu ile sahil arasında yaklaşık 5 kilometrelik hattı kapsayan Tuzla Havaray Projesi’nin ihalesi 2 Şubat’ta yapılacak. İhaleye çıkacak işin süresi şartnamede 240 gün olarak belirlendi. Havaray hattının Tuzla’ya kadar uzatılmasıyla Marmaray, metro, sahilde yapılması planlanan ve yılda 25 milyon ziyaretçi gelmesi öngörülen Viaport Marin ile entegre ulaşım sağlanmış olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin il genelinde toplam 8 havaray projesi bulunuyor.

Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım alanında çok ciddi yatırımlar gerçekleştirdiğini söyledi. Havarayın, yoğunluğun azaltılması ve alternatif ulaşım ağı ile trafik yükünü rahatlatacak bir proje olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Bu projenin Tuzla’dan başlayacak olmasının heyecanını yaşıyoruz. Havaray, Tuzla Marina ile birleşecek. Hayali bile kurulamayan iki muhteşem proje Tuzla’da kucaklaşacak. Havaray, İstanbul trafiğinde bir milat olacak. Projenin ilk başlama noktasının Tuzla olması ilçemize ayrıcalık katacak” şeklinde konuştu.

İstanbul havaray güzergahları şu şekilde olacak

  1. Beyoğlu-Şişli (5,8 kilometre)
  2. Zincirlikuyu-Beşiktaş-Sarıyer (4,5 kilometre)
  3. Levent -Gültepe-Çeliktepe-Levent (5,5 kilometre)
  4. Ataşehir-Ümraniye (10,5 kilometre)
  5. Sefaköy-Kuyumcukent -Havaalanı (7,2 kilometre)
  6. Maltepe-Başıbüyük (3,6 kilometre)
  7. Kartal Sahil-D 100-Tuzla (5 kilometre)
  8. Sabiha Gökçen Havalimanı-Formula (7,7 kilometre) yer alıyor.

 

Havaray nedir?

Türkiye’de ilk kez ODTÜ kampüsü içine yapılan havaray “havadan giden tramvay” anlamına geliyor.. Avrupa ülkelerinin yanı sıra Japonya ve Çin’de yaygın olarak kullanılan havaray sistemi günde 40-50 bin yolcu taşıyabiliyor. Saatte ortalama 10 bin yolcu taşıma kapasitesi olan sistemde duraklar arası yolculuk süresi 2 dakika sürüyor. Artık trafiğin tam bir işkence haline döndüğü İstanbul’da havaray ile trafik sorunun büyük ölçüde çözülmesi planlanıyor.