İstanbul’a Bakmanın Yeni Adresi

AJANS ÜNİVERSİTE

Projeyle Bozdoğan Kemeri’nin tarihi doku içerisinde, kültür fonksiyonuyla birlikte korunması ve sürdürülebilirliği amaçlanıyor. Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu projede istediği revizeleri tamamlarken kurul onayını müteakip yenileme çalışmalarına başlanabilecek.

İstanbul’un en eski sukemeri olan Bozdoğan Kemeri 15 asrı aşkın bir süreyle kentin su ihtiyacının karşılanmasında su şebekesinin en önemli parçalarından biri olmuştur. Roma İmparatoru Valens tarafından 4. yüzyılın sonlarında tamamlanan Bozdağan Kemeri farklı dönemlerde Osmanlı sultanları tarafından restore ettirildi. 1988 yılında İstanbul Belediyesi tarafından kemerin Atatürk Bulvarı üzerindeki kısmı temizlenerek, güçlendirildi. 1990-1993 yılları arasında yürütülen restorasyon çalışmaları sırasında toprak altında kalan bölümlerin ortaya çıkartılmasıyla, kemerin özgün haline kavuştu.

Üst Geçitlerde Önlemler Alındı

İstanbul’da TEM ve E-5 karayolları üzerinde bulunan bazı üst geçitlerin bakımsızlık ve trafik kazaları nedeniyle zarar gören demir korkuluklarında, tuzağı andıran “önlemler” düzeltildi. E-5 Karayolu üzerinde Bayrampaşa ve Topkapı’yı birbirine bağlayan üst geçidin tonlarca ağırlığındaki korkulukları sadece 4 metrelik demir bir çubuğa emanet edilmişti. Önceki gün yapılan çalışmalarla üst geçitte korkulukları tutması için konulan “demir boru” kaldırıldı. Korkulukların zayıf olan noktaları demirlerle beton zemine vidalandı.

Kaynak: Akşam