İstanbul Yatırım Zirvesi Gerçekleştirildi

 

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraf- Burcu GÜLER

 

İstanbul Üniversitesi(İÜ)’nin İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle yürüttüğü ve yatırımcılara karar destek mekanizması sağlayacak olan “İstanbul Yatırım Karar Destek Merkezi Projesi”  İÜ Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen İstanbul Yatırım Zirvesi’nde tanıtıldı

 

İstanbul Yatırım Zirvesi’nin açılış konuşmasını yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, “Toplantının adına uyacak şekilde yatırım karar ve destek merkezlerini tanıyabilme ve bunlara sahip olma imkânlarını sizlere kazandıracağı ümidiyle toplantının verimli bir şekilde sonuçlanmasını ümit ediyorum” diyerek katılımcılara teşekkürlerini sundu.

 

_DSC0372

 

İstanbul’da ilçe, bölge ve mahalle düzeyinde tüketim eğilimlerinin ve talep potansiyelinin belirlenerek yatırımcılara yönelik internet tabanlı yatırım karar destek sistemi olarak hazırlanan “İstanbul Yatırım Karar Destek Merkezi Projesi hakkında Proje Koordinatörü ve İÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Murat Şeker bilgi verdi. Katılımcılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Doç. Dr. Şeker, İstanbul Talep ve Tüketim Eğilimi araştırmasından ortaya çıkan sonuçlarla hazırlanan web sitesinden örnekler göstererek, İstanbul’da yatırım kararı alacak kişilere karar alırken bir destek sağlanacağını belirtti. İstatistiki veri tabanlarını da paylaşan Doç. Dr. Şeker, “İstanbul’da çok fazla alışveriş merkezi ve çok fazla işlek cadde var. Birçoğu belli bir süre sonra kapanıyor. Burada biz bir altyapı oluşturmaya çalışıyoruz” dedi. Web sitesinin yakın zamanda İngilizce, Almanca ve Arapça dillerinde de hizmet sunarak yatırım danışmanlığı yapacağını belirten Doç. Dr. Şeker, projede emeği geçenlere ve katılımcılara teşekkür ederek sözlerini noktaladı.

 

_DSC0379

 

İstanbul Yatırım Zirvesi’nin bir diğer açılış konuşmasını yapan İÜ İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, İstanbul Yatırım Karar Destek Merkezi Projesi’nin çok ayrıntılı ve kapsamlı bir çalışma olduğunu vurgulayarak, “Hem yatırım ortamını hem de bölgedeki tüketimle ilgili talep potansiyelini belirlemek günümüzdeki en önemli kaynaklardan biri olan insan kaynağının girişimcilik güdüsünün korunmasına imkân sağlayacaktır. Proje firmaların fizibilite çalışmalarına kolaylık sunacaktır” dedi.

 

Açılış konuşmalarının ardından panele geçildi.

 

_DSC0403