İstanbul Üniversitesi’nden Uluslararası Proje: STRIGA

AJANS ÜNİVERSİTE

Proje, İÜ Fen Fakültesi Arş. Gör. Dr. Ayşe Şen’in yürütücülüğünde, Trakya Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Necmi Beşer ile birlikte hayata geçirildi.

STRIGA projesi beş yıllık bir süreçte, nükleer teknoloji ile birleştirilmiş bitki biyoteknolojisi yöntemlerini kullanarak özellikle Afrika ve Asya kıtalarında tarımsal üretimde ciddi verim kaybına neden olan Striga parazitine karşı dirençli bitki elde etmeye yönelik yeni bir “Biyoteknoloji Paketi” geliştirmeyi hedefliyor.

Proje kapsamında geliştirilecek olan biyoteknoloji paketi, İstanbul Üniversitesi’nin IAEA ile gerçekleştireceği teknik işbirliği programları çerçevesinde uluslararası alanda yaygınlaştırılacak. Aynı zamanda proje kapsamında geliştirilecek olan yeni biyoteknolojik metodların Ulusal Islah Programları’na kazanımı da sağlanacak.

Proje hakkında daha detaylı bilgi almak için İstanbul Üniversitesi Avrupa Birliği ve Uluslararası Projeler Ofisi ile (euoffice@istanbul.edu.tr adresinden ya da 0212 440 1903 (Direkt) – 12904 (Dahili)) iletişime geçilebilir.

fotograf2 fotograf

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü