İstanbul Üniversitesi’nde Tutu Aydınoğlu Rüzgârı Esti

AJANS ÜNİVERİSİTE- Elif Nur BİLGİÇ

Fotoğraf- Caner ERDOĞAN

 

Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserde, piyanist Tutu Aydınoğlu çaldığı Romantik Dönem Eserleriyle dinleyicilere unutulmaz anlar yaşattı

 

Aydınoğlu konserde Frederic Chopin’in ikinci sonatından Grave- Doppio Movimento, scherzo, Marche Funerbe, Finale- Presto’nun yanı sıra Edvard Grieg Ballade, Franz Liszt – Rapsodia ungherese n12 ve Irene Comendinger – Selamlık- Marche gibi önemli romantik dönem eserlerine ses verdi.

 

 

DSC_0158

 

Konser sonrası sorularımızı yanıtlayan Aydınoğlu, çaldığı parçalara hazırlanmanın mümkün olmadığını, parçayı her çalışta farklı hissettiğini, farklı heyecanlandığını, böylece her seferinde parçayı farklı yaşadığını dile getirdi. Her konser salonun akustiğinin farklı olduğunun altını çizen Aydınoğlu, bunun da çalarken ruh halini etkilediğini belirtti.

 

Aydınoğlu eseri seslendirmede onun yazılış hikâyesinin de bilinmesine dikkat çekerek “Evet çaldığım eserlerin hepsi romantik dönem eserleri ama sanatçıların hepsinin farklı yaşantıları olmuş. Lizst patlamalar sevmiş, dansı sevmiş. Chopen içine kapanık birisi olmuş, daha çok trajedi yaşamış. Okumak bu farklı hikâyeleri göstermek için çok önemli” dedi.

 

DSC_0152