İstanbul Üniversitesi’nde Sonbahar Koşusu Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP

Fotoğraf – Özdemir KUTLU

 7. Spor Şöleni Etkinliği kapsamında oluşturulan İÜ Sonbahar Koşusu Avcılar Kampüsü içerisinde yapıldı. İÜ Spor Birliği Müdürlüğü tarafından düzenlenen maratonda üniversitenin atletizm takımının Antrenörü Hakan Özel koçluk etti. 7 tur olmak üzere toplam 10 bin 50 metre uzunluğunda olan koşuda bu yıl 20 kişi yarıştı.

Yarışı en kısa sürede bitirenler arasındaki ilk üç isim 40.27 dakika ile 103 numaralı Bahadır Durmuş, 41.13 dakika ile 135 numaralı Esra Şanal, 41.18 dakika ile 170 numaralı Mustafa Pancar oldu.

18-30 yaş arası erkek grubunda Bahadır Durmuş birinci, Mustafa Pancar ikinci, Kemal Eren üçüncü; 18-30 yaş arası bayan grubunda birinci Esra Şanal oldu. 31-40 yaş arası erkek grubunda birinci Orçun Ocakoğlu, ikinci Erdal Mahir Cüran; 31 yaş üstü bayan grubunda birinci Berna İbrahimoğlu, 41 yaş üstü erkek grubunda birinci Özkan Yüksel oldu.

İlk olarak 35 yıl önce düzenlenen bu koşu 30 yıl aradan sonra düzenli olarak İÜ Spor Birliği Müdürlüğü tarafından son 5 senedir devam ettiriliyor. Hava Koşullarını da göz önüne alarak sonbahar, kış ve bahar koşusu adı altında yılda üç kez sürdürülen bu maratona İstanbul Üniversitesi bünyesinde yer alan tüm öğrenci, akademisyen, çalışan, mezun ve emekli katılabiliyor. Kampüs içerisindeki kazı çalışmalarından ötürü dar alanda gerçekleşen koşu sonraki yıllarda tüm kampüsü kapsayacak.

DSC_0119

“Bu koşu Avrasya Maratonu’nun seçmeleri niteliğinde”

İÜ Atletizm Takımı Antrenörü Hakan Özel bu koşunun amacını; atletizmin tanıtılması ve güzelliklerinin, paylaşımlarının gösterilmesi olarak aktardı. Bununla birlikte katılımcılardan dereceye girenlerin 15 Kasım 2015’te gerçekleşecek Avrasya Maratonu’nda İstanbul Üniversitesi’ni temsil edeceklerini söyledi.

Yarışı 40.27 dakika ile en kısa sürede bitiren Su ürünleri Fakültesi 1. Sınıf Öğrencisi Bahadır Durmuş, bu koşu için özel bir çalışma yapmadığını fakat atletizm takımında bulunduğu ve atlet olmak istediği için haftanın üç günü antremanlarını sürdürdüğünü belirtti. Ayrıca koşuyu 40 dakikadan az sürede bitirmeyi amaçlamış olduğunu ekledi.

Koşunun ikinci en hızlısı, Beden eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Antrenörlük Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Esra Şanal yarışı 41.13 dakika ile bitirdi. 8 yıldır lisanslı atletizm sporuyla uğraştığını ve haftanın 7 günü normal, 4 günü çift idman(sabah-akşam) yaptığını söyledi. Başarının nedenini disiplinli çalışmak olarak niteledi. Önceki yıllarda yapılan İÜ koşularında iki tane birinciliği bulunduğunu, bu seneki ile birlikte üç olduğunu belirtti. İÜ Atletizm Takımı bünyesinde, Koçfest turnuvasına hazırlandığını belirtti.

DSC_0148

“Bu rekabet takımı olumlu etkiliyor”

Edebiyat Fakültesi Latin Dili ve Edebiyatı Bölümü üçüncü sınıf öğrencisi Mustafa Pancar, 41.18 dakika ile koşunun üçüncü en hızlısı aynı zamanda 18-30 yaş arası erkek grubunun ikicisi oldu. Bu koşuya dört sefer katıldığını ve üç birincilik madalyasına sahip olduğunu söyledi. Pancar, atletizm takımında dört senedir yer aldığını, ilk yıllar uzun mesafe koşuda tek başına olduğunu, bu sene daha çok öğrencinin takıma katıldığını, bunun rekabeti arttığını belirtti. Aynı zamanda bu rekabetin faydalı olduğunu ve takım olumlu etkilediğini belirtti.

DSC_0132