İstanbul Üniversitesi’nde Fatih Terim Rüzgarı

AJANS ÜNİVERSİTE – Duygu ÜNAL
Fotoğraf – Deniz ÇAKTUĞ

 

Kariyer Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (KAGEM) Tıp Kariyer Günleri etkinliği kapsamında düzenlediği “Teknik Direktör Spor Hekiminden Ne Bekler” konulu oturuma Türkiye Futbol Direktörü ve Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim konuk oldu

 

İstanbul KAGEM bünyesinde gerçekleştirilen Tıp Kariyer Günleri’ne konuk olan Fatih Terim İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Futbol takımlarının teknik direktörden ibaret olmadığına değinen Terim, spor sakatlanması dalında uzman hekim gerekliliğinin altını çizdi. Başarılı teknik adam; “ Bir oyuncum sakatlandığında hayatım boyunca hekime hiçbir zaman ‘ne kadar süre oynar’ demedim. Çünkü eğer oyuncu zamanından önce oyuna dönerse, uzun vadede kaybedebiliyoruz” diyerek konuya bakışını özetledi ve ekledi; “ Benim için hiçbir galibiyet insan hayatından daha önemli değildir.”

 

“Bu Ülke Buralardan Geçti”
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakülteleri, A Milli Takım’ın ve Fatih Terim’in yalnızca spor sakatlanması dalında uzman olan hekimler bazında değil; diyetisyen ve davranışbilim gibi alanlarda da başvurduğu okulların başında gelmektedir.
Uzun yıllar spor sakatlanması konusunda uzman hekimler yetiştirilmemesinden yakınan Terim, “ Mide, iç hastalıklar, dış hastalıklar konusunda uzmanlar vardı ama spor sakatlanmaları uzmanı yoktu. Biz yıllarca sakatlanma hadiselerinden sonra sıcak yaptık. Şimdi ise buz uygulanıyor, nasıl dayanmışız hayret doğrusu. Bu ülke buralardan geçti” şeklinde açıklamada bulundu.

 

“Benim Anlattıklarım Kitaplarda Yazmaz”
Liderlik derslerine gittiğinde anlattıklarının diğerlerinden bir farkı olduğunu söyleyen Terim, bu farkı; “ Benim anlattıklarım kitapta yazmaz, ben yaşadıklarımı anlatıyorum” diyerek belirtti. Fatih Terim günün sonunda ise İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri ile selfie fotoğraf çektirdi.