İstanbul Üniversitesi’nde Ebelik Öğrencileri Kongresi Başladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Berfu GÜRLE

Fotoğraf – Ferhat KORKMAZCAN

Açılış konuşmaları Ulu Önder Atatürk’e, şehit ve gazilerimize 1 dakikalık saygı duruşu ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İlk konuşmacı olarak Öğrenci kongre başkanı Özge Gültekin konuşmasını hem Türkçe hem İngilizce yaparak “Ebeler bayramımız kutlu olsun, geçtiğimiz sene ilkini düzenlediğimiz 2.Ulusal ve 6.Uluslararası Ebelik Öğrencileri Kongresi’nin tohumlarını atmıştık, o tohum büyüyecek ve önümüzdeki yıllarda filiz verip açacaktır.” dedi. “Biz ebelere ‘İlk nefes’ e rehberlik eden yol gösteren rehberdir diyoruz. Anne bir doğururken ebe dokuz doğurur. Ebelik sabır demektir, ebelik güvendir.” şeklinde konuştu. Gültekin kongrenin bol bilginin aktarıldığı ve faydalı bir kongre olmasını temenni ederek konuşmasını bitirdi.

DSC_0032

İkinci konuşmacı Kongre Başkanı olan Prof. Dr. Hacer Karanisoğlu kürsüye çıktı. Konuşmasına “İlk nefeste gebelik sloganıyla 2.Ulusal ve 6.Uluslararası Ebelik Öğrencileri Kongresi’nde sizleri ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz.2010’dan beri düzenlenen ve gelişen ebelik kongrelerinin her biri daha özenli gelişmiş ve katılımı gün geçtikçe artmıştır. Bu alanda kendini mesleğine adamış insanlar mesleki örgütlenmenin güçlenmesine inandılar. İlk nefesin mucizesine insan hayatının ilk anına şahit olan ebelerimiz mesleğe yönelik gelişim için özveri verdikleri, ebeliği sorgulayabileceği ve kendilerini geliştirebileceği bir kongre olmasını ümit eder sevgili rektörümüzün bize sağladığı bu imkândan ötürü kendisine teşekkürlerimi sunarım.” diyerek konuşmasına sonlandırdı.

DSC_0033

Renkli ve cıvıl cıvıl bir sunum hazırladığını fakat teknik bazı aksaklıklar nedeniyle sunumunu yarın ki oturumda katılımcılara sunacağını söyleyen Türk Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan konuşmasına Selçuklu Dönemi’nden günümüze ebeliğin değerini anlattı. “Selçuklu döneminde kadının statüsü oldukça yüksekti ve haliyle ebeliğe verilen değerde oldukça fazlaydı. Osmanlı döneminde de ebelere verilen değer oldukça fazlaydı ve tarihte ünlü ebelerimiz al yazmalı ebe, genç ebe kırmızı ebe gibi örneklerini görmekteyiz. Tanzimatta verilen ilk eğitimin ebeliktir” diyen Karahan, Cumhuriyet döneminde ebelik tıp fakültesine bağlanmış ve 3 yıl eğitim verilmiştir. 1930’lu yıllarda ebeler anne ölümlerini azaltmak için seferber olmuştur ama meslek toplumdaki değerini kaybetmiştir” dedi.

Mesleğin değerinin ihmal edildiğini de söyleyen Karahan “Günümüzde ebeler doğum yaptırmıyor” algısının yanlış olduğunu vurguladı ve “Bunun değiştirilmesi gerekiyor. Gereken değerin verilmesi için el ele verilmeli” ifadelerini kullandı.

Yrd. Doç. Dr. Karahan son olarak “Ebeler gebeler el ele, sezaryen sana güle güle. Ebelik haftamızı kutlamaya devam ediyoruz. 3 Mayıs’ta İstanbul Beşiktaş’ta bir yürüyüş gerçekleştireceğiz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

DSC_0041

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Doç. Dr. Sema Sanisoğlu konuşmasına 2. Ulusal 6. Uluslararası Ebelik Öğrencileri Kongresi’nin nazik daveti için teşekkürlerini sunarak başladı. “Ulusal ve uluslararası kuruluşlarla ve diğer ülkelerle koordinasyon ve iş birliğini sağlayarak hayat boyu kadın ve erkeğin üreme sağlığının korunması ve geliştirilmesi için gereken tedbirleri almak görevimizdir” dedi. Doç. Dr. Sanisoğlu daha sonra hazırlamış olduğu sunumunu yaptı.

DSC_0042

İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halil Koyuncu ise en hassas terazimiz kalbimizdir diyerek konuşmaya başladı ve ebelik mesleğinin geleceğinin sevgili ebe öğrencilerin özverisi ile değişeceğini söyledi. Konuşmasına öğrencilerine “İyi ki varsınız hoş geldiniz, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” şeklinde son verdi.

DSC_0060

Açılış İÜ Devlet Konservatuarı öğrencilerinin müzik dinletisiyle son buldu.29-30 Nisan 2015 tarihlerinde devam edecek olan 2.Ulusal 6. Uluslararası Ebelik Öğrencileri Kongre’si İstanbul Üniversitesi Kongre Kültür Merkezi dördüncü salonunda gerçekleştirilecek.