İstanbul Üniversitesi’nde 6. Fizik Çalıştayı Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Ozan ÖZEN

İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda 18-19 Şubat tarihlerinde düzenlenen 6. Fizik Çalıştayı fizikseverlerin ve çok sayıda akademisyenin katılımıyla tamamlandı. Bu yıl altıncısı düzenlenen Çalıştaya katılım her yıl artarak devam ediyor.

Etkinliğin ilk oturumda Yrd. Doç. Dr. Çiğdem Yalçın sunumunu yaptı. Yrd. Doç. Dr. Yalçın, sunumunda Murray Gell ve Mann ile “Yeni Fizik” konusundan bahsetti. Oturumun ardından tüm katılımcılar ile fotoğraf çekimi yapılarak öğle arasına geçildi. İkinci oturumda ise Prof. Dr. Şahin Aktaş “Fiziksel Gerçeklik ve Matematiksel Yanılgı” adlı sunumunu gerçekleştirdi. İlk günün son oturumunda ise Prof. Dr. Cenap Özben “Silikon PIN Bazlı Radyasyon Dedektörlerinin Gerçekleştirilmesi” adlı konuşmasını yaptı.

İkinci gün ise Doç. Dr. Burçin Ünlü’nün “Biyolojik Fizik: Bakteriler Neden Hilmi Abi Gibi Yüzmez?” adlı sunumu hakkında konuştu. Doç. Dr. Ünlü’den sonra İsmet Yeşil, “Başarısızlık Nasıl Mümkün Değildir?” konusunu ifade etti.

Öğle arası sonunda devam eden son gün oturumlarında ilk olarak Uzman Özgür Aytan “Nükleer Reaktörler” konusunda açıklamalarda bulundu. Oturumunun sonuna yaklaşılırken Kahraman Kalyoncu, “Sanayicinin Gözünden Değişen Dünyada Fizikçinin Önemi” konusunu işlediği sunumunu yaptı.

Çalıştayın son oturumunda ise son dönemde hemen herkesin ilgisini çeken kuantum konusundan bahsedildi. Prof. Dr. Metin Arık bu oturumda “Gerçek Dünya Kuantum” adlı konuşmasını gerçekleştirdi. Çalıştayın hakkında açıklamalarda bulunan İÜ Fizik Kulübü Başkanı Şehin Özbalak ise çalıştayın amacının temel bilimlere dikkat çekmek olduğunu ifade etti. Daha sonra da fizik biliminin ilerlemesi için her kesimden insanın ücretsiz olarak katılıp fizik hakkında bilgi edinmesi gibi bir amaçlarının olduğuna dikkat çekti.

Çalıştaya katılımdan da memnun olduğunu düşündüğünü kaydeden Özbalak, alınan kaydın dokuz yüzü aştığını söyledi. Son olarak Özbalak, Çalıştay sonunda katılımcılarda ilerleme olacağını düşündüklerinin altını çizdi ve “Alanında uzman hocalar geldi. O yüzden ilgi ve destek her sene artıyor. Böyle devam edeceğini umuyoruz” dedi.