İstanbul Üniversitesi’nde 10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni Gerçekleştirildi

AJANS ÜNİVERSİTE

Tören, İÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Mahmut Ak’ın İÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı’nın önüne çelenk koyması ile başladı. Saat 9.05’te siren sesleri ile birlikte bir dakikalık saygı duruşunun ardından İÜ Devlet Konservatuarı Orkestrası eşliğinde İstiklal Marşı okundu. Tören sonunda öğretim üyeleri ve idari personel, İÜ Atatürk ve Gençlik Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Törene çok sayıda akademik ve idari personel ile İÜ HAYEF Öğrenci Evi öğrencileri katıldı.

68

“Bayrağı Devraldık”

İÜ Rektörü Prof Dr. Yunus Söylet’in 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ile ilgili olarak şu mesajı yayımladı:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ilk Cumhurbaşkanımız ve Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 76. Yılında minnet, rahmet ve hasretle anıyoruz.
Ordu yok dediler, kurulur dedi.
Para yok dediler, bulunur dedi.
Düşman çok dediler, yenilir dedi.
Ve bu bütün söylediklerini yaptı.
Kendisine çok şey borçluyuz ve gerçekten onu çok erken kaybettik. Çağdaş ve güçlü Türkiye için çok büyük projeleri vardı ama bunları yapamadan çok erken bir şekilde aramızdan ayrıldı. Şimdi görev bizde… Biz onun yapmayı hedeflediklerini yapmakla yükümlüyüz. Ülkemizi çağdaş uygarlıklar düzeyine çıkarmak için her seviyede, hem de yükseköğretim düzeyinde hem de tüm kurumlarımızla daha fazla çalışmak, çok daha fazla gayret etmek ve uluslar arası planda da gücümüzü çok daha fazla ortaya koymak zorundayız. Ancak o zaman ona karşı görevimizi yerine getirmiş oluruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kez daha rahmetle minnetle anıyorum.”

5

Kaynak: İÜ Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü