İstanbul Üniversitesi “Ver Elini Osmaneli” Dedi

Haber: Nihal ŞEMİN

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

İstanbul Üniversitesi ile Osmaneli Belediyesi “Ver Elini Osmaneli’’ projesini hayata geçiriyor. Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) 2014 yılı Kırsalda Ekonomik Gelişim Mali Destek Programı kapsamında desteklenen projenin protokolü İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in katılımıyla İÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu tarafından imzalandı.

 

875 bin lira bütçeli “Ver Elini Osmaneli” projesi ile Bilecik’in Osmaneli İlçesi’nin turizm açısından bir cazibe merkezi haline gelmesi hedefleniyor.

 

4

 

Projenin başlıca amaçlarını şu şekilde sıralamak mümkün: Gerekli turizm değerine sahip ilçeyi,  yerelden ulusal düzeye taşıyarak, turistler için bir cazibe merkezi haline getirmek ve bu sayede yörenin kültürel, tarihi ve doğal güzelliklerinin tanıtılmasının sağlamak. Öte yandan ise bölgede yaşayan halka alternatif iş sahası oluşturarak gelir düzeylerini yükseltmeye çalışmak.

 

İstanbul Üniversitesi ortaklığındaki projeye Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), Bilecik Kültür ve Müze Müdürlüğü, Osmaneli Kaymakamlığı, Osmaneli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanlığı ve Osmaneli Halk Eğitim Müdürlüğü iştirak ediyor.

 

2

 

Proje kapsamında İçmeler mevkiinin yeniden tasarlanacak. İçmeler mevkiine gelen ziyaretçilerin konaklaması için 35 metrekarelik 9 adet ahşap görünümlü yapılan prefabrik pansiyonlar konulacak, 205 metrekarelik ahşap görünümlü yapılan prefabrik alımı yapılarak 5 bölümlü hediyelik ürün satış ofisleri oluşturulacak. İçmeler mevkii, doğal dinlenme yeri ve piknik alanı şeklinde düzenlenecek. En az 6 adet barbekü ve ormancı masalı çardak konulacak, ayrıca Sakarya nehri üzerinde bot, kano ve belirlenecek parkurlarda ATV turları düzenlenip ilçede turizm aktiviteleri en üst düzeyde gerçekleştirilecek.

 

DSC_1956

 

Proje ile ilgili bir değerlendirme yapan Osmaneli Belediye Başkanı Mehmet Isıkan, bir yıldır hazırlık çalışmaları devam eden projenin gerçekleşmesinde büyük emeği geçen proje ortaklarına teşekkür ederek “Projenin haziran ayında kabul görmesiyle birlikte bir yıllık süreç içerisinde turizm alanında büyük gelişmeler yaşanacak, ilçe merkezimiz de bundan büyük pay alacaktır.” dedi.

 

İÜ Rektör Yardımcısı Prof Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu tarafından başkanlığındaki İÜ Proje Ekibi şu isimlerden oluşuyor: Prof. Dr. Nuri Kiraz, Doç. Dr. Fatma Köksal Çakırlar, Doç. Dr. Semra Özdemir, Yrd. Doç. Dr. Fatih Kesmezacar.

 

DSC_1958