İÜ Tercih ve Tanıtım Günleri İlk Bölümü Sona Erdi

 

 

AJANS ÜNİVERSİTE

 

İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2014’ün ilk bölümü, 2-4 Temmuz 2014 tarihleri arasında İÜ Merkez Yerleşke’de gerçekleştirildi. İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2014, 5-17 Temmuz 2014 tarihleri arasında ilgili fakültelerin kendi yerleşkelerinde devam edecek.

 

Sabah saat 10.00’da kapılarını açan İstanbul Üniversitesi, öğrenci ve velilerini tarih ve doğanın birleştiği, birçok kuş türünün yaşadığı ve pek çok ağaç türünün bulunduğu doğal botanik bahçesinden farksız olan Beyazıt Merkez Yerleşkesi’nde ağırladı.

 

İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2014’ün ilk bölümüne 656 öğrenci, 562 veli olmak üzere toplam 1218 kişi katıldı. En çok ilgiyi sırasıyla % 24 ile İktisat Fakültesi, % 18 ile Edebiyat Fakültesi, % 15 ile Hukuk Fakültesi ve % 14 ile Mühendislik Fakültesi gördü.

 

Üniversite adayı gençleri kutlayan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Tercih ve Tanıtım Günleri 2014 hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Gençler artık gerçekten nerede okuyacaklarını planlayarak bir sonuca bağlamaya çalışıyorlar. Nereye gireceklerse iyi ölçüp biçiyorlar. Üniversitenin sosyal donatılarını, akademik kadrolarını, eğitim imkânlarını, mezuniyet sonrası imkanlarını hepsini gözden geçirerek güzel bir planlamayla okumak istedikleri yere girmeye çalışıyorlar. Bu açıdan karşımızda bilinçli bir kitleyi görüyoruz. Ama biz avantajlı olduğumuz için gurur duyuyoruz. Çünkü üniversitemizde 750 diploma programımız var. Her yıl da üst düzey öğrenciler üniversitemize geliyor.

 

Tercih ve Tanıtım günlerimizde aday öğrenciler, rahat, tarihi bir ortamda ve İstanbul’un merkezinde tercihlerini yapıyorlar. Aday öğrenciler, içinde bizim içinde verimli bir süreç. Aday gençlerimize, üniversitemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

 

 

DSC_9227

 

Öğrenciler Öğretim Üyeleri İle Yüzyüze Görüştü

Öğrenciler, İÜ Rektörlüğü Merkez Yerleşkesi’nde görevli ilgili fakülte ve yüksekokul öğretim üyeleri tarafından İstanbul Üniversitesi’nin tarihi, yerleşkeleri, burs, beslenme, barınma, spor, sağlık ve sosyal olanakları, öğrenci ve öğretim üyesi değişim programları gibi pek çok konuda ayrıntılı olarak bilgilendirildiler.

 

Tüm fakülte ve yüksekokulların katıldığı tanıtım günlerine Sürekli Eğitim Merkezi, Kariyer Geliştirme Merkezi, Dil Merkezi Öğrenci Kültür Merkezi, Rehberlik Danışmanlık Sosyal Destek Birimi, Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı, Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu, Kütüphane, Engelli Öğrenciler Koordinatörlüğü de katıldı. Bu birimlerin çalışmaları, öğrencilerin birimlerden nasıl yararlanacağı öğrencilere anlatıldı.

 

İÜ Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Öğrenci Birimi Koordinatör Yardımcısı Serdar Kulak, tercih yapacak engelli öğrencilere birimle ilgili bilgiler verdiklerini anlattı. Kulak, “İlk olarak öğrencilere, herkesle eşit olarak okulun tüm alanlarına ulaşabilme hakları, görme engelli öğrencilerin sınavlarla ilgili ayrıcalıkları gibi haklarını anlatıyoruz. Örneğin tekerlekli sandalyeli bir öğrencinin yurdunda rampa yoksa öğrenci rampa talep edebiliyor, talebini bize iletebiliyor. Biz Engelli Öğrenciler Koordinatörlüğü olarak bu taleplerle ilgilendiğimizi okulumuzu tercih edecek öğrencilere anlatıyoruz” dedi.

 

DSC_9346

 

DSC_9286

 

DSC_9176

 

DSC_9220

 

DSC_9372