“İstanbul Üniversitesi Kariyer Günleri” Devam Ediyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Oğulcan ÇOKSAYAR, Fırat ORMANCI

İÜ Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda İÜ Ekonometri Kulubü ve KAGEM tarafından düzenlenen “İÜ Kariyer Günleri” etkinliğinin 2. günü SGS İnsan Kaynakları Müdürü Reyhan Alper Şen’in konuşmasıyla başladı. Şen, konuşmasında firmalarının küresel nitelikle olmasına rağmen yerel davrandığından bahsederken “Global bir şirketiz İngilizce bizim için çok önemli, SGS global düşünür yerel davranır. Şirketin çalışanlarının yüzde 20’si İstanbul Üniversitesi mezunlarından oluşuyor” ifadelerini kullandı. Öğrencilere öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu anlatan Şen, “Hala daha öğreniyorum, öğrendikçe büyüyorum, gelişiyorum” dedi.

Etkinlik Bayraktar Holding Süreç Kalite Direktörü Levent Bostancı’nın konuşmasıyla devam etti. Farklı departmanlarda çalışmanın ve dil bilmenin önemini vurgulayan Bostancı, “İş arkadaşınızın veya yöneticinizin yabancı olması çok sıradan bir durum, mutlaka yurtdışı deneyimi yaşayın ve yabancı dil öğrenin” diye konuştu. Eğitimde merakın ve azmin etkili olduğundan söz eden Bostancı, “Kendinizi dev aynasında görmeyin ve kendinizi azımsamayın. Eğitimin başlangıcı meraktır, eğer merakınız varsa ve hedefe odaklanırsanız başarılı olursunuz. Aynı zamanda tekrar çok önemlidir, zaman planı yapmak ve çalışmak temel başarı merdivenleridir. Büyülü tek kelime çalışmaktır” ifadelerinde bulundu.

Etkinlik kahve ve ikram molasından sonra Finansİnvest Genel Müdür Yardımcısı Mansur Çelefkolu’nun katılımıyla devam etti. Çelefkolu, eğitimde kurumların eğitime verdiği önemin öğrenci gelişiminde çok etkisi olduğundan bahsetti. İş hayatında kariyer planının ve stajın önemini vurgulayan Çelefkolu “Kariyer planlaması çok önemli, basamakları dikkatli çıkın. Kendinize kariyer haritası çizin. Okurken, okulunuzu aksatmayacak şekilde staj yapın. İşe alınmak için staj çok önemlidir kendinize güvenmenizi sağlar” şeklinde konuşmasını tamamladı.

Yemek arasının ardından etkinlik Ekonomist Burak Ünaldı’nın konuşmasıyla devam etti. Yaptığı konuşmaların ve katıldığı konferansların kendisine çok şey kattığını söyleyen Ünaldı, “Kendimi övmekten ve ders veren kişilerden hoşlanmıyorum. Meslek seçimini doğru yapmaya özen gösterin. Ben neyi istiyorum? Neyi yapabilirim? Doğru kariyer için en önemli sorular bunlardır” dedi. Başarmak için denemenin en önemli şey olduğunu belirten Ünaldı, ”Tekrar, tekrar, tekrar başarısız olmak başarıya ulaşmanın en iyi yoludur. Kötü fikirler, kötü duygular insan için faydalıdır, birden bire ilhan kaynağı olur. Başarısızlık korkulacak bir şey değil” ifadelerini kullandı.

Yıldız Holding İnsan Kaynakları Grup Müdürü Mehmet Özyurt ve Donanimhaber.com Genel Yayın Yönetmeni Mesut Çevik’in katılımıyla devam eden etkinlik İlyas Yalçıntaş konseriyle son buldu.