“İstanbul Üniversitesi Kariyer Günleri 2015” Devam Ediyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Burak ALTUN

Fotoğraf- Aydın MEMMEDOV

İÜ Ekonometri Kulübünün düzenlediği organizasyonda gerçekleşen oturuma Eczacıbaşı Ulusal Satış Müdürü Fatih Şafak, Bilge Adam Pazarlama Müdürü Tuğrul Kapucuoğlu, Kariyer Koçu Zeliha Dağhan, Türkiye Bankalar Birliği Araştırma ve İstatistik Uzmanı Ümit Ünsal katıldı. Katılımcılar, oturum sonunda başarı adımlarını atarken nasıl bir kariyer çizecekleri konusunda fikir sahibi oldu.

Fatih Şafak, konuşmasında ilaç sektörünün tarihçesinden ve geleceğinden bahsetti. Eczacıbaşı Holdingin satışlarının %40’ının dış satışlardan elde edildiğini söyleyen Şafak, bu satışların cari açığa da çok büyük katkıları olduğundan bahsetti ayrıca kişi başına düşen ilaç tüketiminin diğer ülkelere nazaran Türkiye’de çok düşük olduğunun altını çizdi. İş hayatına girerken mutlaka kendimizin farkında olmamız gerektiğini, değerlerimizle uyuşan bir firmaya girmemiz gerektiğini aksi takdirde parayı harcarken aldığımız hazzın kazanırken aldığımız hazdan daha fazla olacağını söyleyerek sözlerini noktaladı.

Bilge Adam Pazarlama Müdürü Tuğrul Kapucuoğlu konuşmasında, yeni pazarlama trendleri, pazarlamanın evrimi, CRM (customer relationship management),mobile marketing gibi kavramlardan bahsetti. Dijital pazarlamanın önünün çok açık bir sektör olduğunu vurgulayan Kapucuoğlu, dijital pazarlamada maliyetin 20 kuruşlara kadar indiğinin fakat ufak görünen bu tutarları yönetmenin ustalık istediğini, analitik düşünme ve iyi iletişim becerilerine sahip olmayı gerektirdiğini belirtti.

DSC_0069

Kariyer Koçu Zeliha Dağhan, iletişimde “3a” sürecinden bahsetti ve iş hayatında yardımcı olacak Louise Hay, Richard Bolles gibi yazarların kitaplarını önerdi ve iş başvurusu yaparken yapılması gerekenleri söyledi.

DSC_0079

Türkiye Bankalar Birliği Araştırma ve İstatistik Uzmanı Ümit Ünsal, Türkiye’de bankacılık sektörü, Bankalar birliği ve araştırma imkânlarından bahsetti. Gelecek yıllardan itibaren Bankalar Birliğinde stajın başlayacağının, bankacılık sektörünün 200.000’lik istihdamı ile önemli bir iş opsiyonu olduğunun altını çizdi. Günümüzdeki olayların, alınan kararların ve gazetede çıkan haberlerin sektörü etkilediğini ifade etti.

DSC_0085