İstanbul Üniversitesi ile THY Arasında İş Birliği Protokolü İmzalandı

AJANS ÜNİVERSİTE

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil tarafından imzalanan protokol ile pilot adaylarının ve aktif pilotların psikometrik ve diğer değerlendirilmeleri için İstanbul Üniversitesi’nin bilgi ve tecrübe birikiminden faydalanılarak, uzay ve havacılık psikolojisinin geliştirilmesi için her iki kurumun bilgi ve tecrübeleri birbirine aktarılacak. Protokol kapsamında ayrıca havacılık ve hava yolları işletmesi alanında her iki kurumun katkıda bulunacağı yüksek lisans ve doktora programlarının açılması ve insan kaynağının seçiminde ve geliştirilmesinde yenilikçi sistemlerin geliştirilmesini sağlamak amaçlanıyor.

DSC_0019

“Ülkemizin Marka Kurumlara İhtiyacı Var”
Protokolün imza töreninde konuşan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin imzaladığı en önemli protokollerden birini THY ile imzaladıklarına dikkat çekerek bu tür işbirliklerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye’nin ilerleyen hedefleri doğrultusunda marka şirket ve kurumların güç birliği yapmasının altını çizen Prof. Dr. Mahmut Ak, üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’nin bir marka kurumu olduğunu belirterek şunları dile getirdi: “Bu işbirliği katma değer üreten bir birliktelik olacak. Umulan faydanın en üst düzeyde olacağına inanıyorum. Bu protokol ülkemizin hedeflerini ileriye taşıyacak uygulamaları da beraberinde getirecek. Böyle bir işbirliğine zemin hazırladığı için Genel Müdürümüz Doç. Dr. Temel Kotil’e ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım.”

DSC_0014

“Testleri Türk Psikologlar Yapacak”
THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil ise protokolün içeriğine ilişkin bilgi aktararak, “2003 yılında 640 pilotumuz varken şu an neredeyse 5000’e yakın pilotumuz var. Uçuş okullarında başarılı olabilmek için sıkı testlerden geçiliyor. Bugünkü test sistemimize göre, 4 yıllık üniversite mezunu ve iyi bir de İngilizceye sahip olan 10 kişiden sadece biri bu testleri geçerek süreçlere dâhil olabiliyor. Dolayısıyla psikolojik olarak çok güçlü yapılarının olması gerekiyor” şeklinde konuştu. Doç. Dr. Kotil, “Bu testleri artık Türk psikologlar geliştirecek, yapacak. Ülkemiz modern, bu işi yapabilecek yeteneklere, bu anlaşmayla kavuşmuş olacak” diyerek sözlerini sonlandırdı.
Protokolün imza töreni İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil’in birbirlerine hediye takdimleri ile sona erdi.
Haber: Sibil GÜLÜSTANYAN
İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü