İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı, Saint Benoit Lisesi ile Sözleşme İmzaladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül BAL, Elif SAATÇIOĞLU

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi dekanlık kurul odasında yapılan toplantıda Saint Benoit Lisesi müdürü ve Fransız Dili ve Edebiyatı anabilim dalı hocaları gerçekleşecek olan proje hakkında görüştü. Toplantı esnasında İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Profesörü Nedret Öztokat, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan’ın her zaman bu tarz kültürleri bir araya getiren projeleri desteklediğini söyledi.

Proje kapsamında İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı 3. Sınıf öğrencileri ile Saint Benoit Lisesi 3. Sınıf öğrencilerinin kendi kalemlerinden İstanbul’u anlatacağını söyleyen Saint Benoit Lisesi Müdürü Pierre Gentric proje için iki okulun yanı sıra Fransız Kültür Merkezi’nin de Türkiye’nin iki nitelikli okulunu, iki güçlü kültürün ışığında bir araya getiren bu proje hakkında oldukça ilgili olduğundan bahsetti.

_DSC0084

İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı üyeleri de, bu şekilde yapılan ikili anlaşmaların öğrencilere yararlı olduklarını düşündüklerinden projenin imzalanmasının kendileri için sevindirici olduğunu dillendirdi.

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan’ın odasında imzalanan anlaşma ile birlikte resmiyete kavuşan proje, Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünün çalışmaları sayesinde öğrencileri iki kültürü İstanbul şehrinin çatısı altında birleştirmeyi amaçlıyor. Ayrıca, ortaya çıkan yazıların kitaplaştırılarak projenin akademik bir çalışmaya da dönüştürüleceği belirtildi.

 

_DSC0113