İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Mezunlarını Uğurladı

AJANS ÜNİVERSİTE-Oğulcan ÇOKSAYAR, Fırat ORMANCI

Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda yapılan mezuniyet töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

DSC_0056

Doç. Dr. Feyza Güzelçimen ve Yrd. Doç. Dr. Orkun Yaycılı açılış konuşmasını yaptı. Uzun ve yoğun geçen bir eğitim döneminin bittiğine vurgu yapan Doç. Dr. Güzelçimen öğrencilerin ailelerine, Yrd. Doç. Dr. Orkun Yaycılı ise akademisyenlere ve üniversite çalışanlarına öğrencilere yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

DSC_0058

Törenin devamında Fakülte birincisi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğrencisi Ezgi Kıyga konuşmasını yaptı. Kıyga, “Ben ve arkadaşlarım bu dört yıllık zorlu maratonu tamamladık. Bu dört yılda başta ailem olmak üzere bana destek olan herkese çok teşekkür ederim. Bilime katkı sağlayan ve TÜBİTAK Projesiyle ülkemizdeki bilim faaliyetlerine destek olmak isteyen biri olarak karşınızdayım. Ekonomik kaygıların asla bilimin önüne geçmesine izin vermeyeceğim” ifadelerinde bulundu.

DSC_0065

Mezuniyet töreninin ilerleyen bölümünde İÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yeşim Öktem konuşmasını yapmak için kürsüye geldi. Prof. Dr. Öktem, “Bugün Türkiye’nin en köklü ve en büyük üniversitesinin fen fakültesinin mezuniyet törenindeyiz. Kaliteli bir eğitimin yanında sağlam adımlarla ilerleyerek öğrencilerimizi bilime hazırlıyoruz. Öğrencilerimiz çağın gereklerine uygun bir ortamda eğitim-öğretimini tamamlıyor. Fen Fakültesi dekanlığı olarak pek çok araştırma ve projeye imza attık. Mezun olan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Artık sizlere çok büyük görevler düşüyor. Ülkemizin kalkınmasında sizlerin payı çok yüksek olacak. Hepinizin bu görevi layığı ile yerine getireceğini umuyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

DSC_0076

Törende konuşmasını yapan İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat konuşmasını yaptı. Prof. Dr. Murat, “Türkiye’nin en köklü, en eski üniversitesi burası. İstanbul Üniversitesi’nden mezun olmak gerçekten bir ayrıcalıktır. Sevgili öğrenciler hayatınızın en zor kısmını atlattınız. Geleceğinize yön verecek eğitimi burada tamamladınız. Bu hayatınızdaki önemli bir aşamadır. Bundan sonraki eğitim veya iş hayatınızda şansınız bol olsun. Aziz Sancar okulumuza Nobel ödülünü bağışlayarak bizlere büyük bir gurur yaşattı. Bütün bilim insanlarına örnek oldu. Ayrıca unutmamak gerekir ki hiçbir başarı tesadüf değildir. Başarıların arkasında çalışma vardır. Kimse tesadüfi olarak bir yerlere gelmez. Ailelere ve hocalarımıza öğrencilerimize olan desteğinden dolayı teşekkür ederim. Değerli öğrenciler hepinizi tebrik ediyorum. Çalışmalarınızın ülkemizde güzel olaylara vesile olmasını diliyorum” dedi.

DSC_0098

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Etkinlik yemin ve kep atma töreni ile sona erdi.