İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Akademik Açılısı Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Tören, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından İÜ Edebiyat Fakültesi Tanıtım Filmi’nin gösterimi ile başladı. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde yıllarını akademiye harcayan ve nice nitelikli öğrenci yetiştiren hocalarımızın anısına yapılan “Ulu Çınarların Gölgesindeyiz” adlı film gösterimi gerçekleştirildi.

Törenin açılış konuşmaları İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi tarafından gerçekleştirildi.

“Edebiyat Fakültemiz Tüm Bilimleri Kucaklayan Büyük Bir İlim Yuvası”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, törende yaptığı konuşmada, “Edebiyat Fakültemiz 44 diploma programı olan, tüm bilimleri kucaklayan büyük bir ilim yuvası. Bu 44 programa baktığımız zaman 21 bölüm olarak temsil edilen programların 3 ana eksende yoğunlaştığını görüyoruz. Dil bölümleri, tarihle ilgili bölümler ve genel kültür bölümleri. En güzel tarafı da bu bölümler birbirleriyle fiziki ve coğrafi olarak ayrışmamış durumda. Bulunduğumuz her yerde hangi vesileyle fırsat verilirse verilsin konuşurken veya idari bir görev üstlenirken burada aldığımız eğitimin bize sunduğu özgüvenle, cesaretle ve ilmi yetkinlikle konuştuğumuzu sizlerle paylaşmak istiyorum. Üniversitemizin büyük bir üniversite olması kendiliğinden değil. Tanıtım filminden de gördüğümüz gibi çınarların gölgesi altında yaşıyor ve eğitim alıyoruz. Ama çınarların altında olmak bize bir rehavet vermemelidir. O çınarlara layık olabilecek, çınarların bize teslim ettiği bayrakları daha da yükseklere taşıyabilecek bir sorumluluk ve heyecan içinde olmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

                   fotograf 4

“Kendinizi En Yüksek ve En Etkin Bilgilerle Donatmak Zorundasınız”

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’de uluslararası ortaklıklarla en fazla yayın üreten üniversite olduğunu vurgulayarak, “Sevgili öğrenciler, büyük bir üniversitenin mensubu, büyük bir ailenin üyesi oldunuz. Gittiğiniz her yerde başınız dik olacak, her tarafta tanımadığınız yakınlarınız olacak. ‘İstanbul Üniversitesi mezunuyum’ dediğiniz anda size tüm bilgisini, birikimini, sahip olduğu kendi çevresinin imkânlarını sunabilecek, sadece adınızı duyduğu anda size kendini, yüreğini açabilecek geniş bir ailenin üyesi oldunuz. Üniversitemiz mezunları şu anda Türkiye’nin her yerinde etkin görevler sürdürüyor. Meclisimizin 107 Milletvekili, Rektörlerimizin 44’ü, Valilerimizin 30’u, Bakanlarımızın 12’si ve daha pek çok kamu kuruluşu ve özel kurumun yöneticileri ve planlayıcıları İstanbul Üniversitesi mezunu. Dolayısıyla kaybedilecek bir vakit yok. Bir an önce kendinizi en yüksek ve en etkin bilgilerle donatmak zorundasınız. Çünkü ülkemizin buradan çıkacak olan mezunların katkısına ihtiyacı var. Biz de bu eğitimi planlama ve taleplerinizi yerine getirme bakımından üniversitenin tüm imkânlarını size sunmaya hazırız” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin ve Dünyanın Bilgi Birikimini Zenginleştiren En Köklü Fakülte

İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi ise konuşmasına, “Biz Edebiyat Fakültesi çatısı altında kendimizi dünyaya hazırlıyoruz. Bu kimliği, bu birlikteliği, bu aynılığı idrak etmek, bize yön veren, bizi besleyen hocalarımızı hatırlamak ve gelecekte neler yapabileceğimizi bu kimlik altında tekrar düşünmek için böyle bir programı tertip ettik. Türkiye’nin yolunu bilgi ile aydınlatan binlerce öğretmen, bilim adamı, edebiyatçı, eleştirmen, gazeteci, siyasetçi, devlet adamı yetiştiren, araştırma ve yayınlarıyla Türkiye’nin ve dünyanın bilgi birikimini zenginleştiren ülkemizin en eski ve köklü fakültesine hoş geldiniz” sözleri ile başladı.

Öğrencilere yorulmak bilmeden çalışmaları gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Develi, “Türkiye’nin en kadim ve önde gelen üniversitesinde öğrenci olmanın size yüklediği sorumluluklar vardır. Temel sorumluluk yorulmak bilmeden çalışmaktır. Çalışarak Türkiye’nin ve dünyanın önünde yürümek, sizin ailenize, ülkenize ve fakültenize karşı bir borcunuzdur. Sizden fakültenizdeki ders, akademik ve kültürel etkinliklere disiplinle katılmanızı ve hep yanımızda olmanızı diliyoruz. Kıymetli meslektaşlarım, bizim sorumluluğumuz ise bize emanet edilen bu genç insanlara bilim yolunda önderlik etmek, onların en iyi şekilde yetişmesi için elimizden gelen gayreti göstermektir. Hocalık sadece dersle sınırlı bir süreç değildir, ders saatleri dışında da öğrencilerle meşgul olmak, onların akademik kimliğinin ve geleneğinin yerleşmesi için her zaman yanında olmak gerekir” ifadelerini kullandı.

Törende İÜ Edebiyat Fakültesi’ni derece ile bitiren ilk üç öğrenciye ve 2017-2018 Akademik Yılı’nda Edebiyat Fakültesi Bölümleri’ne birincilikle yerleşen öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

Törenin ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi eşliğinde İÜ Edebiyat Fakültesi’ni gezdi. İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ayrıca İÜ Sosyoloji Bölümü Tanışma Toplantısı’na da katıldı.