İstanbul Üniversitesi Birikimini İnternete Taşıyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Seda ORMAN

 

İÜ Merkez Kütüphanesi, araştırma ve bilgiye erişim sürecinde, öğrenci ve öğretim üyelerine her türlü imkânı sağlamaya çalışıyor. Bu kapsamda bilgiye erişimin kolay ve doğru yollardan sağlanması için Symhony Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi alındı

 

Uluslararası standartlara uygun veri girişi ve endeksleme yeteneği sayesinde, İstanbul Üniversitesi’nin zengin kütüphane koleksiyonuna, 36 farklı birim kütüphanesi ile Merkez Kütüphane’nin bibliyografik verilerine, artık web tabanlı her ortamdan erişim sağlanıyor. Sistem ayrıca Öğrenci ve Personel Otomasyonu, Taşınır Kayıt Kontrol Sistemi, Akademik Veri Tabanları, Banka Sistemleri ve üniversitedeki diğer otomasyon sistemleri ile entegre çalışacak. Kasım 2012’de başlatılan Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi yardımıyla bilgi artık bir “tık” ötede.

 

Tüm Sistemler Birbiri ile Entegre

Merkez Kütüphane ile diğer birim kütüphaneleri tek çatı altında birleştirileceğinden, İÜ’nün sahip olduğu koleksiyonların tam bilgisi ve sayımı, sistem üzerinden takip edilebilecek.  Kütüphane yönetimi kolay ve şeffaf olacak. Yenilenen entegre kütüphane otomasyon sistemi aracılığıyla sağlama, elektronik kaynakların yönetimi, dijital kaynakların yönetimi, kütüphaneler arası ödünç hizmeti (ILL=Inter Library Loan)  yönetimi bir arada yürütülebilecek. Nadir Eserler Koleksiyonu ile daima ilgi odağı olan üniversitemizin koleksiyon bilgi kaynaklarına erişim, kütüphane yararlandırma politikaları çerçevesinde, otomasyon sistemi üzerinden dijital olarak sağlanacak.

İÜ Merkez Kütüphanesi Süreli Yayınlar Birim Sorumlusu Aylin Tekin, Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi hakkında şu bilgileri verdi: “Kütüphaneye, üç aylık aralıklarla Türkiye’nin her yerinden kitaplar ve dergiler gönderiliyor. Bunları elemeden geçiriyoruz. Magazin, spor, reklam içerikli olanları, çocuk yayınlarını, tek tek çıkmış dergileri sisteme almıyoruz. Elediklerimizi dijitalleştirip DVD’ye, akademik içerikli yayınları ise sisteme aktarıyoruz. Otomasyon sisteminde 1 milyona yakın yayın yer alıyor. Kayıtsız kaynakların sisteme aktarılma işi ise hâlâ devam ediyor.”