İstanbul Üniversitesi Azerbaycan Doktorlarını Eğitecek

 

 

İstanbul Üniversitesi, Azerbaycan Devlet Hekimlerini Tekmilleştirme Enstitüsü (ADHTI) arasında tıp eğitimi konusunda 10 Mart 2014 tarihinde İÜ Rektörlüğü’nde ikili anlaşma imzalandı. İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet ve ADHTI Rektörü Prof. Gasimov Nazım’ın imzaladığı anlaşma ile Azeri doktorlar İstanbul Üniversitesi tarafından eğitilecek.

 

DSC_3181

 

Azeri doktorların tecrübe kazanmasını ve ilgili alanlarında gelişmesini amaçlayan anlaşma kapsamında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültelerinde 1 ay, 3 ay ya da 6 ay süreyle eğitim alacaklar. Ayrıca Azeri doktorlar tıpta uzmanlık eğitimi sürecinde İÜ Tıp Fakülteleri Kliniklerinde belirli süre bulunabilecekler.

 

DSC_3188

 

Pilot uygulama için Genel Cerrahi, Çocuk Cerrahisi, Plastik Cerrahi, Ortopedi, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Pediatri, Radyoloji, Üroloji, Pediatrik Üroloji gibi belirli branşlarda seçildi. Tıpta uzmanlık eğitimi için gelen öğrencilere İstanbul Üniversitesi tarafından hazırlanmış İngilizce Müfredat uygulanacak. Bu anlaşma kapsamında, Azeri uzman doktorların İÜ kliniklerinde belirli sürelerle bulunmasına olanak tanınıyor.

 

Eğitim sonunda hekimler İÜ’den sertifika alacaklar. Azerbaycan’a döndüklerinde kendi ülkelerinin mevzuatı doğrultusunda sınav/değerlendirmelerden geçip uzman diplomalarını kendi ülkelerinden alacaklar.

 

İmza töreninde ADHTI Rektör Yardımcısı Prof. Eyvazov Tayyar, Öğretim Üyesi Prof. Gafarov Teymur, İÜ Rektör Yardımcısı Mahmut Ak, İÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Çiğdem Kayacan, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Özgün Enver hazır bulundular. İmza töreni sonrası Azerbaycan heyeti, İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgin Saydam ile birlikte İÜ Tıp Fakültesi Kliniklerini gezdiler.

 

ADHTI, başkent Bakü’de Kurulu ve Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra bir tıp branşında uzmanlık eğitimini de tamamlamış ve uzman olarak çalışmakta olan hekimlerin yeterlilik sertifikasyonu öncesindeki standart eğitimini veren kurumdur.

 

DSC_3155

 

Canan GÜZEL

 

İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

İstanbul Üniversitesi Azerbaycan Doktorlarını Eğitecek” konusunda Bir Fikir

  1. evet ihtiyac duyulan cok guzel bu anlasma icin butun yetkili sahislara cani gonulden tesekkur ederim..

Yorumlar Kapalı