İÜ 6. Uluslararası Yükseköğrenim Fuarı’na katıldı

AJANS ÜNİVERSİTE

Riyad Uluslararası Sergi Merkezi’ndeki fuara dünyanın 32 farklı ülkesinden 438 üniversite katıldı. Dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alan üniversitelerin yer aldığı fuara, Türkiye’den İstanbul Üniversitesi’nin de aralarında olduğu 2 üniversite katıldı.

Devlet ve özel üniversitelerin yanı sıra konsoloslukların, kültür ataşeliklerinin, enstitülerin, araştırma merkezlerinin, uluslararası kurum ve kuruluşların katıldığı fuarda konferanslar ve workshoplar yapıldı.

Fuara İstanbul Üniversitesi’ni temsilen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İÜ Genel Sekreteri Metin Küçük, İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Doç. Dr. Ergün Yolcu, İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı, Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol ve İÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Doktora Öğrencisi Majed Bin Zouba katıldı.

_MG_5937

“Uluslararaslaşma Sürecimiz Devam Ediyor”

Bir üniversitenin doğrudan topluma ulaşacak sosyal sorumluluk çalışmalarına aktif biçimde adım atmasının gerektiğini belirten İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin uluslararasılaşmaya çok büyük önem verdiğini ifade etti. Dünya yükseköğretimine entegre bir şekilde eğitimde yeniden yapılandırma sürecini başlattıklarını ifade eden Prof. Dr. Ak, Bologna süreci kapsamında bütün ders programlarının gözden geçirildiğini, ders içerik ve kredilerinin yeniden düzenlendiğini söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye’ye lisans, lisansüstü ve doktora eğitimi için gelen yabancı öğrencilerin tercihlerinde İstanbul Üniversitesi ilk sırada yer alıyor. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın verilerine göre Türkiye’de 2013-2014 öğretim yılında 13 bin 196’sı yeni kayıt, 33 bin 431’i erkek, 14 bin 752’si kız olmak üzere 48 bin 183 yabancı öğrenci eğitim aldı.İstanbul Üniversitesi, yurt dışından gelen 3 bin 51 öğrenciyle en fazla yabancı öğrencinin öğrenim gördüğü üniversite konumunda.

İstanbul Üniversitesi’nin ve yükseköğretim kurumlarının bu kültürel iklime, değişime ve sorumluluğa sahip olmalarının, ileride çevresine, ülkesine, insanlara karşı sorumluluk sahibi ve başarılı gençlerin yetiştirilmesinde çok etkin olacaklarını belirtti.”

_MG_5856

Tıp ve Mühendislik Fakültelerimize İlgi Büyük

İstanbul Üniversitesi Heyeti, 4 gün devam eden eğitim fuarında İstanbul Üniversitesi’nin tarihçesi, eğitim yapısı, burs, beslenme, yerleşkeler, sportif olanaklar ve sosyo-kültürel faaliyetler hakkında yaklaşık 2000 kişiyi bilgilendirdiler. Bu sene Suudi Arabistan’da ilk kez düzenlenecek IUYOS sınavı hakkında da bilgilendirme yaptılar.

İstanbul Üniversitesi standını ziyaret eden katılımcılara, İstanbul Üniversitesi tanıtım kitapçığı, multimedya DVD’si, kalemi, rozeti, magneti ve USB’si hediye edildi. Öğrenciler, İstanbul Üniversitesi Heyeti’ne özellikle tıp fakültesi, sağlık bilimleri, işletme, ekonomi ve diş hekimliği ile ilgili sorular yönelttiler. Türkiye ve İstanbul’a olan sevgilerini dile getiren Suudi öğrenciler, İstanbul Üniversitesi’nde okumak istediklerini ifade ettiler.

Fuarda Suudi Arabistan üniversiteleri ile de işbirliği için ön görüşmeler yapıldı. Saat 9.00 ile 21.00 arası açık olan fuarda İstanbul Üniversitesi standı yoğun ilgi gördü.

_MG_6166

_MG_6056

Kaynak: İÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü