İstanbul Üniversitesi 2016-2017 Akademik Yılı Açılış Töreni Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU, Safiye ALTINKUM, Fırat ORMANCI, Beste BUDAN

Fotoğraf- Batuhan DEMİRCİ, Oğulcan ÇOKSAYAR, Doğukan VERBİÇ, Müge KIZILTEPE, Nilsu KAYA, Caner ERDOĞAN

İstanbul Üniversitesi 2016-2017 Akademik Açılış Töreni, 13.30’da İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak’ın Rektörlük Binası’nda İstanbul Üniversitesi adına Atatürk büstüne çelenk koymasıyla başladı. Çelenk Koyma Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla tamamlandı. Açılış Töreni, 14.30’da Fen Fakültesi Ord. Prof. Dr. Cemil Bilsel Konferans Salonu’nda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende İÜ Tanıtım Filmi izletildi. İstanbul Üniversitesi öğrencilerini temsilen konuşma yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Enes Keskin, “Doğu ile batıyı, geçmişle geleceği buluşturan, ülkemize ve insanlığa yararlı bilgi üreten ve yetkin bireyler yetiştiren bilimsel ve akademik alanda öncülüğünü sürdüren üniversitemizin açılış törenine hoşgeldiniz” diyerek katılımcıları selamladı. Keskin, 15 Temmuz şehitlerini ve Vezneciler saldırısında hayatını kaybeden İÜ personeli ve polisleri rahmetle anarak konuşmasına başladı. Keskin, konuşmasının devamında, üniversitelerin toplum üzerindeki etkisine değindi.

Keskin, “Üniversitemiz, yalnız hizmet veren değil bilgi ve teknoloji üreten bir kurumdur. Bu özellikleriyle ülkemizin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmede, üretilen bilgileri insanlığın istifadesinde sunmaktadır. Toplumların muasır medeniyetler seviyesine ulaşmasının temel şartı iyi eğitim almış nitelikli bedenen ve ruhen sağlıklı insan gücüne sahip olmalarıdır. İstanbul Üniversitesi de Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri, bu ilim ve irfan yuvasından geleceğin Türkiye’sini inşa edecek münevverler yetiştirecektir” dedi. Ayrıca Keskin,  İstanbul Üniversitesi’nin öğrencilerin daha iyi eğitim alabilmesi için girdiği yenilik çalışmalarına değindi. Keskin, Konsey’in “Söyleyecek Sözümüz Var” sloganıyla konuşmasını sonlandırırken desteklerinin esirgemeyen Rektör Prof. Dr. Mahmut Ak’a ve hocalara teşekkür etti.

Törende, İstanbul Üniversitesi araştırma görevlilerini temsilen konuşma yapan İÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Arş. Gör. Çiğdem Ürkü, konuşmasına İstanbul Üniversitesi araştırma görevlileri olarak 15 Temmuz gecesi gerçekleştirilen hain saldırıyı kınadıklarını belirterek başladı. Konuşmasının devamında Arş. Gör. Ürkü, İstanbul Üniversitesi ve Su Ürünleri Fakültesi’nin bir üyesi olmaktan duyduğu mutluluğu belirtti.

Arş. Gör. Ürkü, “Üniversite, bilimin çekirdeğini oluşturan bilim ve düşünce özgürlüğünü sağlayarak öğrencileri araştırmacı bir yapıda yetiştiren karar vericilere ışık tutacak çalışma ve araştırmaların yapıldığı bilim üretme yeridir. Bu nedenle üniversitelerimiz bilginin önemini vurgulamak ve toplum dinamiklerini canlı tutabilmek için vazgeçilmez bir unsur oluşturmaktadır” diyerek üniversitelerin önemine değindi.

Arş. Gör. Ürkü, “İstanbul Üniversitesi, Türkiye’de birçok alanda bilimsel yayın yapan ülkemize ve insanlığa yararlı bilgiler üreten ve nitelikli bireyler yetiştirmeyi misyon edinmiş öncü üniversitelerden biridir” diyerek İstanbul Üniversitesi’nin yaptığı çalışmalarla her yıl dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girdiğini hatırlattı.

Konuşmasının devamında dünyada ve Türkiye’de yaşanan sorunların çözümünde akademisyenlere düşen göreve değinen Arş. Gör. Ürkü, araştırma görevlilerine sunulan imkanlardan, araştırma görevlilerinin beklentilerinden söz ederek konuşmasını sonlandırdı.

Törende konuşma yapan İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, gurur ve başarılarla dolu bir yılı geride bıraktıklarını ifade ederek konuşmasına başladı. Rektör Prof. Dr. Ak, “Ülkemizden Nobel ödülünü almaya hak kazanan iki isim de İstanbul Üniversitesi mezunu. Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan Orhan Pamuk İletişim Fakültesi mezunudur. Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar ise İstanbul Tıp Fakültesi mezunumuzdur” dedi. İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirdiği değerli bilim insanı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e “Bilim Tarihi” dalında Fahri Doktorluk beratı takdim edeceklerini söyleyen Rektör Prof. Dr. Ak, “Prof. Dr. Fuat Sezgin, İstanbul Üniversitesi’nin yetiştirdiği dünya çapında bir bilim insanı. Kendisiyle ne kadar gururlansak azdır” şeklinde konuştu. İstanbul Üniversitesi mensubu olmanın gurur verici olduğunu dile getiren İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Biz ne kadar büyük ve güçlü olduğumuzu 15 Temmuz 2016 gecesinde de gördük. Ülkemizin birliği, beraberliği ve bütünlüğüne karşı bir darbe girişimi olduğunu haber alır almaz harekete geçerek, bu girişimi resmi web sitemizden aynı gece saat 12 gibi lanetledik” diye belirtti.

“Lisans Öğrencilerimize Araştırma Olanakları Sunuyoruz”

“Yenilikçi Gençler, Girişimci Projeler” araştırma projesi kapsamında 12 projede 35 öğrencinin çalıştığını söyleyen İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Türkiye’nin 2023 hedeflerini yakalayabilmesi için gençlerin daha fazla üretmesi gerekiyor. Bu kapsamda doktora öğrencilerimizin sayısını bir yıl içinde yaklaşık %14,6 oranında artırarak 8196’ya yükselttik. İleride doktora programlarına daha fazla başvuru yapılabilmesi için yüksek lisans öğrenci sayımızı da geçen yıla göre %28 arttırdık” diye belirtti. İstanbul Üniversitesi’nin Jiao Tong Üniversitesi tarafından hazırlanan Dünyanın En İyi 500 Üniversitesi 2015 yılı listesine 404. sıradan girdiğini söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “Dünyanın en iyileri arasına 11. kez giren İstanbul Üniversitesi, Türk üniversitelerinin adını uluslararası yükseköğretim alanında bir kez daha başarıyla duyurmuş oldu” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi’nin 2014 ve 2015 yıllarında ülkemizde en fazla patent başvurusu yapan üniversite olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mahmut Ak, 2016 yılında da yine en çok patent başvurusu yapan üniversite unvanına sahip olacaklarına inandığını sözlerine ekledi.

“İstanbul Üniversitesi Çağdaş Binalara Kavuşuyor”

İstanbul Üniversitesi binalarının onarımı, restorasyonu ve gerektiğinde yeniden inşası ile ilgili çalışmaların hızla devam ettiğini ifade eden Prof. Dr. Mahmut Ak, “Avcılar Yerleşkesi’nde İşletme Fakültesi binası inşaatı tamamlandı. Avcılar Yerleşkesi’nin master planı da bu yılsonunda tamamlanıyor. Çapa Yerleşkesi Uygulama Projesi çalışması devam ediyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin hastane kısmının uygulama projeleri bitti” dedi.

“Kurumsal İnternet Sitemiz Yeni Tasarımıyla Yayına Verildi”

İstanbul Üniversitesi kurumsal internet sitesini bütünüyle yenilediklerini ve bugün itibariyle yayına verdiklerini söyleyen Prof. Dr. Mahmut Ak, “İlk kez internet sitemizin tüm tasarımı ve yazılımı üniversitemizin kendi personeli tarafından gerçekleştirildi. Bilgi İşlem Daire Başkanlığımız ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğümüze bu özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Bütün İstanbul Üniversitesi mensuplarını buluşturacak olan ‘Amfistanbul’ projesi de bugün yayına girdi. Bu sitede üniversiteye dair haberler, forum şeklinde oluşturulmuş gruplar ile iş, staj ve burs ilanlarının paylaşıldığı kariyer bölümlerini bulabilirsiniz” diye belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ise sözlerine İstanbul Üniversitesi’nin eğitim ve öğretim yılının açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek başladı. Bakan Avcı, “2016-2017 eğitim- öğretim yılı hepimiz için hayırlı olsun. Ülkemizin en büyük ve en köklü üniversitesinin yeni açılış törenindeyiz. Burada sizlerle olmak bana mutluluk veriyor” dedi.

Türkiye’nin son 15 yılda elde ettiği ilerlemelere değinen Bakan Avcı, “Eğitim, ulaşım, sağlık, tarım, enerji ve birçok alanda önemli değişimler elde ettik. Özellikle eğitimde yaşanan bu dönüşüm İstanbul Üniversitesi’nde hissedilmektedir. 1980’lerin başında 27 tane olan yükseköğretim kurumu bugün Türkiye’de 200’e ulaştı. Her ilimizde en az bir üniversitemiz var. Günümüzde İstanbul Üniversitesi gibi köklü üniversitelerin yanında yeni kurulan devlet ve vakıf üniversitelerimiz de eğitim alanında hizmet vermekte. Bu gelişmeler dışında yeni yükseköğrenim yasası hazırlanıyor. Bu yasa günümüz eğitim anlayışının ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmaktadır” ifadelerinde bulundu.

Konuşmasının devamında İstanbul Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara değinen Bakan Avcı, “İstanbul Üniversitesi pek çok alanda çalışmalar yapıyor. İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleştirilmek istenen ancak bugünkü mevcut koşullarda yapılamayan projeler, tasarılar var. Bu durumu aşmak için yükseköğrenim kurumlarımızın ihtiyacını karşılayacak yeni düzenlemeler, çalışmalar yapılmakta. İstanbul Üniversitesi gibi köklü okullarda Yüksek Öğretim Kuruluna fikir ve görüşler sunarak çalışmalara hız kazandıracaktır. Umuyorum Türkiye yükseköğrenim kalitesini giderek arttıracaktır” diyerek konuşmasını tamamladı.

İslam Bilim Tarihi Araştırmacısı Prof. Dr. Fuat Sezgin’e Fahri Doktora Unvanı Verildi

Açılış konuşmalarının ardından Fahri Doktora törenine geçildi. Törende Prof. Dr. Fuat Sezgin’e fahri doktora unvanı verildi. Ayrıca Prof. Dr. Sezgin’in özgeçmişini anlatan ve Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan belgesel filmi izletildi. YÖK Üyesi ve İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hayati Develi de Prof. Dr. Sezgin’in fahri doktora gerekçesini ve özgeçmişini okudu. Prof. Dr. Develi’nin konuşmasının ardından Prof. Dr. Sezgin’e fahri doktora beraatı Nabi Avcı ve Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından verildi ve cübbe giydirildi. Prof. Dr. Sezgin de Usturlab ölçüm cihazı hediye etti.

Törenin son bölümünde ise Prof. Dr. Sezgin tarafından İstanbul Üniversitesi 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı açılış dersi verildi. Prof. Dr. Fuat Sezgin, açılış dersinde İslam Kültür Dünyasının Bilim Tarihindeki Büyük Yeri üzerine konuştu. Prof. Dr. Fuat Sezgin, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak tarafından konferans vermek üzere davet edildiğinde tarif edilemez bir sevinç duyduğunu belirtti.

Yoğun bir katılımla gerçekleştirilen törende katılımcılara Türk Yükseköğretiminin sembol kapısı olan İstanbul Üniversitesi ana kapısının temsilinin bulunduğu çantalar hediye edildi.

Tören, İÜWEBTV’den canlı yayınlanırken, ulusal basın tarafından da takip edildi.