İstanbul Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Katılımıyla Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE-Safiye ALTINKUM

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Başhekimi Prof. Dr. Şükrü Öztürk programın açılış konuşmasında, “İÜ İstanbul Tıp Fakültesi dünyaca ünlü bir marka. Bu markanın oluşmasında emeği geçen hocalarımı rahmet ve minnetle anıyorum. Fakültemiz mezunu Nobel Kimya Ödülü Sahibi Aziz Sancar, üniversitemizin bayrağını çok daha yukarılara çıkarmıştır” şeklinde konuştu.

DSC_0026

İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu tarafından mezun olan doktorlara hekimlik yemini okutturuldu. Yeminin ardından Prof. Dr. Çolakoğlu, genç meslektaşlarına “Sakın unutmayın hastalık yoktur hasta vardır, çünkü hastalığa değil hastaya göre tedavi uygularsınız. Verdiğiniz ilaç bir hastada uyku yapıp, diğer hastanın uykusunu kaçırırken başka bir hastada hiçbir yan etki yapmayabilir” diyerek genç doktorlara nasihatte bulunurken hastaya özel tedavinin önemine de dikkat çekti.

189. dönem mezunlarının şanslı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Çolakoğlu, “Bu yılki öğrenciler İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu ve Nobel ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar ile aynı seneye denk geldiler. Prof. Dr. Aziz Sancar’dan örnek alınacak iki husus var. Bunlardan ilki, azim gayret ve çalışma ile hedefe ve zafere nasıl ulaşıldığını ve bunun Nobel ödülü ile nasıl taçlandırıldığıdır. İkincisi ise ilim için yabancı ülkelere gidip yıllarca orada çalışılmasına rağmen vatan ve millete aidiyet duygusunu arttırarak devam ettirmesi örnek alınacak diğer husus” şeklinde konuştu.

DSC_0038

İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak  ise mezuniyet töreninde konuşmasına genç doktorlara hitap ederek başladı. Prof. Dr. Ak, “Sizler İÜ İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oluyorsunuz. Zamanında bu üniversiteyi kazandığımda bana, sen öyle bir üniversite kazandın ki oradan ayaklı kütüphane çıkar, denmişti. Öğrencilerimiz buradan yüksek bir bilgiyle tıp doktoru olarak mezun oluyorlar. Ama aynı zamanda bu üniversitenin her branştaki bilgisi de takviye edilerek toplumun ihtiyaç duyduğu, her alanda yüksek bilgi birikimine sahip bireyler olarak buradan ayrılıyorlar. Üniversitemizin en önemli değerlerinden biri de budur” şeklinde konuştu.

DSC_0004

Konuşmaların ardından İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ve İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahaüddin Çolakoğlu, İstanbul Tıp Fakültesi 142. Dönem Mezunu ve 2015 yılı Nobel Kimya Ödülü Sahibi Bilim Adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’a cübbesini giydirip rozetini taktıktan sonra plaketini takdim ettiler.

DSC_0065

Konuşmasına “Üniversiteme ve Tıp Fakülteme imkân verildiği için çok duygusal ve çok heyecanlıyım. Ben hisli bir insanım herkes memleketini sever ama Amerika’da İstiklal Marşı’nı pek duymazsınız. İstiklal Marşı’mızı duyduğumda, bayrağımızı gördüğümde gözlerim yaşarır” diyerek başlayan Prof. Dr. Aziz Sancar, memleket sevgisinin yüksek olduğunu ifade etti.

“İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Mezunu Olmaktan Gurur Duyuyorum”

“Eğer başkasından saygı bekliyorsanız önce siz kendinize saygınız ve güveniniz olmalı” diyen Prof. Dr. Sancar, “İstanbul Tıp Fakültesi, sadece tıp alanında değil diğer bilim alanlarında da bilim insanı yetiştirmiş bir fakültedir. Ben de İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum ve bununla gurur duyuyorum çünkü İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olmak ayrıcalıktır” dedi. Tıp okumadan önce kimyacı olmak istediğini ifade eden Prof. Dr. Sancar, daha sonrasında tıp okuduğu için çok mutlu olduğunu ifade etti.

DSC_0099

Doktorluk Yapmak Nobel Almak Kadar Güzel

Prof. Dr. Sancar, “Nobel almak güzel ancak bunun kadar güzel olan bir şey daha var” diyerek Mardin’in Savur ilçesinde doktorluk yaptığı 2 yılın hayatının en güzel dönemlerinden biri olduğunu ifade etti. Mezun doktorları tebrik ederek sözlerini tamamlayan Prof. Dr. Sancar, konuşmasının ardından 189. dönem birincisi Gülsüm Başak Saygan’a mezuniyet belgesini ve hediyelerini takdim etti. Mezun doktorların konseri ile diploma töreni tamamlandı.