İstanbul Modern’de ‘Sami Güner’ etkinliği

AJANS ÜNİVERSİTE-Burcu Güler

Fotoğraf-Esra Mutlu

 

Dr. Nejat Eczacıbaşı tarafından yayınlanan, her sene değerli bir fotoğraf sanatçısının derleme fotoğraflarını izleyicilere ulaştıran ‘Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’nin Sami Güner’in fotoğraflarından oluşan yeni kitabının tanıtımı yapıldı.

 

 

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde yapılan kitabın tanıtımına aynı zamanda kitabın editörlüğünü yapan Moderatör Merih Akoğul ile Sami Güner’in oğlu Fuat Güner, kızı Nazlı Ulutekin’in de katıldı. Etkinlik Merih Akoğul’un konuşmasıyla başladı.

 

 

_SC_0399

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Moderatör Merih Akoğul kendisinin de bu kitaplarda yer almasının hayali olduğunu belirtirken, bu kitabın editörlüğünü yapmasının da kendisi için bir gurur kaynağı olduğunu ifade etti. Derleme kitapların önümüzdeki yıllarda süreceğini belirten Akoğul, “Hazırladığımız kitaplara konu olan kişiler herkes tarafından bilinen ve Türk Fotoğrafçılığına önemli katkısı bulunan isimlerdir. Günümüzde hızlı bir devinim var ve her şey çok çabuk unutuluyor. Unutulmaları ertelemek, değerli hazinelerin yeniden ortaya çıkarılması için bu derleme kitapların çok büyük yararı olduğuna inanıyorum.” dedi.

 

 

Güner’in Türkiye’nin bir fotoğraf makinasıyla keşfedilecek bir ülke olduğunu göstermesi açısından önemli olduğunu dile getiren Akoğul, “Güner, aynı zamanda fotoğrafçılığın tek başına algılanabilecek bir süreç olduğunu göstermiştir. Görsele ihtiyaç olunduğu bir dönemde Sami Güner bu boşluğu doldurmuştur. Her sergisinin sonrasında ülkenin güzelliklerini ve sanatın fotoğraf üzerinde yüceliğinden bahsederdi.” diyerek Güner’in Türk Fotoğrafçılığındaki öneminden bahsetti.

 

 

_SC_0448

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Akoğul’dan sonra konuşma yapan Güner’in kızı Nazlı Ulutekin bu etkinlikle ilgili düşüncelerini dile getirirken böyle bir etkinlikten dolayı çok heyecanlı olduğunu belirtti. Ölümünden seneler sonra babası Güner’i hatırlattıkları için Eczacıbaşı’na ve kitapta emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

 

 

_SC_0469

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Güner’in oğlu Fuat Güner, yıllar sonra babasının fotoğraflarını bir kitapta toplanmış olarak görmenin kendisini sevindirdiğini belirtti. Babası ile ilgili çocukluğunda yaşadığı anılarını anlatan Güner , fotoğraf çekerken kendini işine tamamen odaklayan bir başkasını tanımadığını babasının işini çok severek yaptığını söyledi.

 

Eczacıbaşı Topluluğu’nun 40 yıldır devam eden fotoğraf yayıncılık geleneğinin bir parçası olan ve İlki 2010 yılında Şakir Eczacıbaşı’na ayrılan ‘Eczacıbaşı Fotoğraf Sanatçıları Dizisi’,2011 yılında Ara Güler’e,2012 yılında ise Ozan Sağdıç’a ayrılmıştı. Ünlü fotoğrafçıların derlemelerine yer veren kitapta, bu yıl Türkiye’de fotoğraf sanatının gelişmesinde önemli bir yeri olan Sami Güner’in 30 yıllık çalışmasının bir bölümü okuyuculara sunuldu.

_SC_0496

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAMİ GÜNER KİMDİR?

Fotoğrafın her dalıyla ilgilenen ve 5 Mayıs 1915’te Priştine’de doğan Sami Güner sonraki yıllar ailesiyle birlikte önce İzmir’e sonra İstanbul’a geldi. İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni yarıda bırakan Güner, Türkiye Merkez Bankasında çalışmaya başladı. Buradan emekli olduktan sonra 1950 yılında fotoğraf çekmeye başlayan Güner, 1991 yılına kadar kendisini fotoğrafa adadı. Türkiye’de ilk renkli fotoğraf çekimini gerçekleştiren Güner’in, yurtiçi ve yurtdışında birçok ödülü bulunmaktadır.