İstanbul KAGEM Sohbet Serisi Devam Ediyor

AJANS ÜNİVERSİTE – Duygu ÜNAL

 

Fotoğraflar: Deniz ÇAKTUĞ, Abdurrahman MAZI

 

 

Kariyer Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (İstanbul KAGEM) işbirliği ile gerçekleştirilen sohbet serisi İÜ Rus Dili Edebiyatı Bölümü’nde ikinci kez gerçekleştirildi

 

 

İstanbul KAGEM, ilgili bölümlerden İÜ sıralarından geçmiş, sektöre atılmış tecrübeli mezunları, İÜ öğrencileri ile buluşturuyor.  Rus Dili ve Edebiyatı Okutmanı Nihal Erturan konuyla ilgili; “Sadece dersler ile olmuyor, önemli olan öğrencilerimizin mezun olduktan sonraki başarılarını da görmek istediğimiz için bu tür etkinlikler yapıyoruz” dedi.

 

29 Mayısta gerçekleştirilen etkinliğin konuğu Nazike Uğurlu’yla bir söyleşi gerçekleştirdik Uğurlu kendini şu şekilde ifade etti;

 

“Adım Nazike Uğurlu, İÜ’den 2000 yılında mezun oldum. Çok severek geldim ve çok gururluyum buradan mezun olduğum için. Ankara Üniversitesi’ne bağlı Türkçe ve Yabancı Dil Uygulama Merkezi olan TÖMER’in Taksim şubesinde Rusça okutmanıyım. Bu etkinliği organize eden Türkan Hoca’dan telefon gelince gerçekten çok heyecanlandım çünkü okuduğum sıralarda konuşmaya geliyordum ve çok güzel bir duygu. Yıllar önce ben de aynı sorunları yaşadım, “mezun olduğumda nerede iş bulurum” diye.  Dilim döndüğünce yaşça büyük ve deneyimli biri olarak yol göstermeye çalıştım. 2000 yılında Rusça her sektöre dağılmamıştı henüz. Şu an neredeyse her sektörde, hem devlet kurumlarında hem özel sektörde Rusça çok yaygın kullanılıyor. Fakat belki şu tek sorun, artık sadece bir bölüm bitirmiş olmak yetmiyor. Kişi kendini çok yönlü olarak geliştirmelidir. Özellikle filoloji bölümleri somut bir meslek vermiyor insanlara, bir çok alana yönelebilme avantajı var. Bu dezavantaj da sayılabilir çünkü kafa karışıklığına yol açıyor.”

 

Özellikle Ankara ve İstanbul Üniversitelerinin en köklü ve kaliteli eğitim kadrosuna sahip olduğuna değinen Uğurlu, “Şimdiki nesil çok daha başarılı dünyamız daha şeffaf, gençler daha donanımlı. İş bulmanın daha kolay olacağını düşünüyorum” diyerek sözlerini bitirdi.