“İstanbul Film Festivali” Başlıyor

 

AJANS ÜNİVERSİTE- Gözde AVCI

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)  tarafından bu yıl 33’üncüsü düzenlenen her yıl yaklaşık 150 bin seyirciye ulaşan “İstanbul Film Festivali”  5 Nisan’da başlıyor. 20 Nisan’a kadar sürecek festivalde bu yıl da Altın Lale Uluslararası Ve Ulusal Yarışmaları kapsamında ödüller verilecek ve özel gösterimler yapılacak.

 

Festivalin bölümlerinden “Akbank Galaları”nda, filmlerin Türkiye’deki ilk gösterimleri Beyoğlu’ndaki Atlas Sineması’nda yapılacak. Gerçekleştirilecek özel gösterimde bu yıl 1987 yapımı Muhsin Bey filmi restore edilerek izleyicilere sunulacak.

20’nin üzerinde bölümde 200’ü aşkın filmin yanı sıra usta sinemacıların katılacağı söyleşiler, atölye çalışmaları ve sinema dersleri iki hafta sürecek.

 

Sinemaseverler, 2013 ve 2014’ün nitelikli yapımlarından sinemanın unutulmaz klasiklerine, usta yönetmenlerin başyapıtlarından Sundance ve Berlin Film Festivalleri’nde prömiyerleri yapılan eserlere, belgesellerden çocuk filmlerine kadar uzanan programı takip edebilecekler.

 

Türkiye sinemasının 100’üncü yılı için sinema yazarları Fatih Özgüven ve Engin Ertan, akademisyenler Selim Eyüboğlu ve Umut Tümay Arslan ile İstanbul Film Festivali Direktörü Azize Tan tarafından hazırlanan “Bu İkiliye Dikkat”, 2014 yılında kutlanan Polonya–Türkiye arası diplomatik ilişkilerinin tesisinin 600. yıldönümü ile ilgili kutlamaların kültür programı çerçevesinde hazırlanan “Polonya Canlandırma Sineması” ve Marin Karmitz’in kurduğu prodüksiyon şirketi MK2’nün 40. yılı şerefine hazırlanan “MK2–40. Yıl” projeleri  festivalde yer alacak. Aleksey German’ın tüm filmleri festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Festivalde ayrıca Türkiye sinemasının 100. yılı vesilesiyle, Balkanlar’ın ilk sinemacıları Yanaki ve Milton Manaki’nin restore edilen filmlerinin tamamı gösterilecek. Türkiye’den sinemacıları uluslararası profesyoneller ile bir araya getiren Köprüde Buluşmalar’ın dokuzuncusu da yine festival kapsamında yapılacak.

Kaynakça: http://www.iksv.org/tr