İstanbul Büyük Bir Ustayı Ağırladı

AJANS ÜNİVERSİTE – Betül YÜNCÜOĞLU

FOTOĞRAF – Devrim ÇIRPAN

Fotoistanbul 2. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali dâhilinde Türkiye’ye gelen dünyaca ünlü fotoğraf sanatçısı Josef Koudelka, konuşmasında ağırlıklı olarak dinleyicilerden gelen sorulara cevap verdi. Katılımcıların sorularına esprili bir dille cevap veren Koudelka, salonda uzun kahkalara sebep oldu. Koudelka, cevaplarıyla dinleyicilere tecrübelerinden ve kariyeri hakkındaki geçmişinden bahsetti.

IMG_4854

“Fotoğrafları Düşünerek Değil, Gözlerimle Çekiyorum”
Gençlere bazı tavsiyelerde bulunan başarılı fotoğrafçı, fotoğraf çekerken çok düşünmediğini o an gördüğünü çektiğini söyledi. Gördüğü güzel bir kareyi ölümsüzleştirmek istediğini söyleyen Kouldelka Magnum ajansındaki kariyerinden de söz etti. Türkiye’de arkeolojik kazılar yapılan yerlere giderek hazırladığı “Türkiye’nin Antik Kentleri” adlı fotoğraf çalışmasının da içinde bulunduğu slâyt gösterisi kalabalık izleyici tarafından büyük beğeni gördü.

Josef Koudelka Kimdir?

Josef Koudelka 10 Ocak 1938’de Çekoslovakya’da doğmuş, fotoğrafa 12 yaşındayken 6×6 cm bakalitten yapılmış basit bir makineyle başlamıştır. Fotoğrafla babasının bir arkadaşı olan Dyčka adlı kişi sayesinde tanışmıştır.

1956- 1961 yılları arasında Prag’da Teknik Üniversite’de mühendislik öğrenimi görmüştür. Bir uçak mühendisi olan Koudelka, 1961-67 yılları arasında Prag ve Bratislava’da uçak mühendisi olarak çalışır. Aynı yıllarda fotoğraf sanatçısı ve eleştirmen Jiri Jenicek’le tanışır. Jenicek, 1961 yılında Prag’daki Semafor Tiyatrosu’nda ilk sergisini açmaya teşvik eder. Böylece ilk sergisini 1961 yılında Prag’daki Semafor Tiyatrosu’nda kendi bastığı siyah-beyaz 30 x 40 cm fotoğraflarla açar.

Dünyanın en önemli belgesel fotoğrafçılarından birisi olan Josef Koudelka’nın benzersiz derecede güçlü ifade yeteneğinin yanı sıra biçime sıra dışı bir boyut getiren çalışmaları, O’nun yaratı hayatı boyunca geliştireceği ve eserlerinin ayrılmaz parçası haline gelecek belirleyici özelliklerin işaretlerini barındıran “RETROSPEKTİF” sergisi kaçırılmaması gereken bir organizasyondur.