İşitme Engelli Öğrenciler İÜ Personeli ile Cam Boyama Etkinliğine Katıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Halıcıoğlu İşitme Engelliler Okulu öğrencilerinin katıldığı etkinlikte 2013 yılında Türk İşaret Dili (TİD) eğitimi alan İstanbul Üniversitesi personeli de yer aldı. Etkinlikte konuşan İÜ ENUYGAR Merkez Müdürü Prof. Dr. Resa Aydın, etkinliğin düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, etkinliğin önemine değindi. Prof. Dr. Aydın, “Öğrenci arkadaşlarıma bir mesajım var lütfen derslerinize çok çalışın. Burası İstanbul Üniversitesi. Biz sizleri üniversite öğrencisi olarak görmek istiyoruz”  hazırlanırken de öğrenci koordinatörlüğümüz destek olabilir; bunun için yapmanız gereken büyük bir şevkle çalışmak” dedi.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencisi Zeynep Korkmaz ise, işitme engellilerin pes etmemesi gerektiğini ifade ederek, “İşitme güçlülüğü çekmekten dolayı toplum dışında görmeyin kendinizi” dedi. Kendisini tanıtan ve üniversiteye gelinceye kadar yaşadığı olumsuzlukları anlatan Korkmaz, işitme engellilere yönelik projeleri olduğunu belirtti.

Halıcıoğlu İşitme Engelliler Okulu Müdürü İbrahim Demirdöğen ise etkinlikte konuşmaları işaret diline çevirdi. Demirdöğen, öğrencilerin İstanbul’da okumak istediklerini ancak işitme engellilere yönelik eğitimin yetersiz olmasından dolayı şehir dışını tercih ettiklerini belirtti.

Konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimi yapıldı. Öğrenciler Öğr. Gör. Özlem Özer Tuğal eşliğinde cam boyama çalışması yaptı. İşaret dili eğitimi alan İstanbul Üniversitesi personeli ve Türk  işaret dili bilen gönüllü öğrencilerde etkinlikte öğrencilere yardımcı oldu. Öğrenciler hazır desenler ve soyut çalışmalar üzerine cam boyadı. Çalışma sırasında İÜ Çocuklar evi öğrencileri ziyarette bulundu. Minikler ”Bana bir masal anlat baba” adlı şarkıyı Türk işaret dili ile öğretmenlerinin eşliğinde söylediler etkinliğe katılanlara  küçük bir gösteri yaptılar.