Işıl Arıdağ ile Söyleşi Gerçekleşti

AJANS ÜNİVERSİTE – Erhan ERKİP-Müge KIZILTEPE

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen “İletişimin Geleceği, Geleceğin İletişimi” konulu söyleşiye İDA (İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği) Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Arıdağ katıldı. İletişim sektörünün yakın gelecekte nasıl şekilleneceğini irdeleyen Arıdağ, geleceğin iletişimcilerinin bu ortama ayak uydurmak için nasıl yetkinliklerle donanması gerektiğini paylaştı.

DSC_0016

Geleceğin nasıl görünebileceğini anlatan bir kısa film ile söyleşiye başlayan Arıdağ, “Gelecek artık geldi” diyerek sözlerine başladı ve teknolojinin hayatımızdaki yeri ile iletişimle olan bağından bahsetti. Günümüzde herkesin bilirkişi olduğunu belirten Arıdağ “İnanılmaz bir bilgi enflasyonu var ve bu durumda doğru ile yanlışı nasıl ayırt edeceğiz veya hangisinin işimize yarayacağını nasıl seçeceğiz” sorularını yöneltti. Buradaki marifetin iletişimi yönetmek olduğunu söyleyen Arıdağ, bunun için kendisinin hukuk bilimi, finans ve felsefe öğrendiğini aktardı. Ayrıca sadece iletişim bilimini öğrenmenin fayda etmeyeceğini, aksi halde vasat kalınacağını katılımcılarla paylaştı. Bununla birlikte Arıdağ “Artık gazeteye düşen haberler güncelliğini yitirmiş oluyor. Ne yazık ki yorum okumak için gazeteler tercih ediliyor” diye ekledi.

DSC_0043

İş dünyası açısından iletişimin yeri hakkında konuşan Arıdağ, ekonomik sorumluluk, toplumsal sorumluluk ve çevresel sorumluluklardan bahsetti. İş dünyasının yükselen trendini “sürdürülebilirlik” olarak vurgulayan Arıdağ, çeşitli markaların sosyal sorumluluk projelerinden bahsetti ve bu projelerle amaçladıklarını aktardı.

Son olarak tüketim toplumunun, dünyada yol açtığı olumsuz hali gösteren bir kısa film izleten Arıdağ, “Ne yapmalıyız? Yalnızca protesto gösterileri yeterli olur mu?” sorularını “Çalışmalı ve öğrenmeliyiz. Geleceğimiz için sebebini öğrenmeli ve çözümünü düşünmeliyiz. Bir tane dünyamız var; çevreyi, insanı, canlıyı, tabiatı koruyan bir yolda gitmeliyiz. Bundan önemlisi yok” diyerek yanıtladı.

DSC_0048

Söyleşi Ajans İstanbul İletişim tarafından Işıl Arıdağ’a teşekkür edilerek sona erdi ve tüm katılımcılarla toplu bir hatıra fotoğrafı çekildi.