“İş Sağlığı ve Güvenliği” Eğitimi Yapıldı

AJANS ÜNİVERSİTE- Özge KARAHAN

İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sarper Erdoğan, mesleki hastalıklarının sebeplerinden ve hastalıktan korunma prensipleri ve korunma eğitimi verdi.

Kas ve İskelet sisteminde oluşacak problemlerden de bahseden Prof. Dr. Erdoğan, “Mesela elinizi büktünüz ve sertçe klavyeye basıyorsunuz. Hızlı hızlı yazı yazıyorsunuz. Bileğinizdeki halka daralıyor. Ve bu durumu alışkanlık haline getirirseniz 1 gün, 10 gün, 5 ay bu şekilde yazmaya çalışırsanız o halka yapıda bir takım kalıcı değişiklikler ortaya çıkıyor. Bağ dokusu genişliyor. Sonunda halka daralıyor. Bundan dolayı sinirin üzerinde kalıcı bir baskı oluşuyor. Siz artık bileğinizle çalışmasanız bile bileğiniz sizi rahatsız ediyor” dedi.

İşverenin personelleri için çalışma ortamını güvenli hale getirmesinin de altını çizen Prof. Dr. Erdoğan, “Bizim kendimizi korumamız en önemlisi o. Yani Sağlık ve güvenlik hakları için mücadele etmek bir tarafta duracak fakat biz yine de kendimizi koruyacağız” diye ifade etti.

_DSC0927

Prof. Dr. Erdoğan’ın konuşmasının ardından Yrd. Doç. Dr. Aysel Ersoy Yılmaz konuşmasını yaptı. Parlama, patlama, yangın ve yangından korunma konularına değinen Yrd. Doç. Dr. Ersoy Yılmaz, elektrikle çalışma tehlikeleri, riskleri ve kimyasal risk etmenleri hakkında da açıklamada bulundu.

_DSC0935

_DSC0909