İnternet Konferansı’nda Sanat ve Teknoloji

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

İstanbul Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansta konuşmacı Gökhan Yücel, “Sanat ve Teknoloji ile Dirilen Bir Dönemin Hikayesi” başlıklı sunumu sunarken, sosyal sorumluluk projesi olan Anatolian Rock Revival Project’i anlattı.

Anadolu Rock döneminin Türk müziği açısından çok önemli bir dönem olduğunu söyleyen Yücel, ilk kez sanat eserlerinin üretildiği ve yabancı müziğin etkisinden sıyrılıp türkülerin yorumlandığı bir dönem olduğunu ifade etti.

“Eski Müzik Eserlerini Gelecek Nesillere Aktarmamız Gerekmektedir”

Yücel, “Bizim ülkemizde müzikleri arşivleme sıkıntısı var. Bir çok müzik eseri yok olmaya yüz tutmuş durumda.Sanki Türk müziğinde 1980’ler öncesi yokmuş gibi düşünmemize yol açılıyor. Ancak gelecek nesillere bu eserleri aktarmamız gerekmektedir” dedi.

Moğollar Müzik Grubu’nun kendi şarkılarını yazmasıyla Anadolu Pop akımını başlattıklarını söyleyen Yücel, Moğollar’ın çok araştırmacı bir müzik grubu olduğunu, Anadolu’yu dolaşarak müzik aletleri ve etnik ritimler toplayarak kendine özgü işler yaptıklarını ve dünyada çok saygı duyulan bir grup olduklarını belirtti.

“Kadıköy-Moda Müziğin Önemli Noktalarındandı”

Yücel, “1960-1970’li yıllarda, başta Barış Manço olmak üzere birçok önemli müzisyen Kadıköy’ün Moda semtinde oturuyorlardı.Kadıköy-Moda o dönemlerde müziğin önemli noktalarındandı” diye konuştu.

Yücel, Anatolian Rock Revival Project kapsamında eski şarkılardan çağrışımla, çeşitli illustratorlerle yapılmış afişleri de tanıttı.