İnternet Haftası Etkinliği “InfoDay” Başladı

Ajans Üniversite – Beste BUDAN
Fotoğraf – Caner ERDOĞAN

Etkinliğin açılış konuşmasını İÜ Enformatik Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Gülseçen yaptı. Konuşmasında İnternet Haftası’nın önemine dikkat çeken Prof. Dr. Gülseçen, “İnternet Haftası’nın amacı interneti tanıtmak, büyütmek ve internet kullanımının önemini Türkiye gündemine yerleştirmektir. İnternet kültürünü yaygınlaştırmak ve bilinçli internet kullanıcıları sağlamak amaçlarımızın arasındadır” dedi. Ardından ilk konuşmacı, Yazılım Uzmanı ve yazar Gökhan Satman, Oyun Programlama başlıklı sunumunu gerçekleştirmek üzere sahneye davet edildi.

Prof. Dr. Sevinç Gülseçen
Prof. Dr. Sevinç Gülseçen

Satman, “Oyun geliştirilirken birçok oyun geliştirme motoru kullanılıyor. Bu oyun motorları, oyun programlanmasını kolaylaştırsa da grafik tasarımı ve modelleme bilmek şarttır” dedi.
Oyun tasarlarken içeriğin kullanıcıya kolaylıklar sağlaması gerektiğini söyleyen Satman, kullanıcılar için verilen sanal ödüllerin oyunu daha cazip bir hale getirdiğini belirtti.

Gökhan Satman
Gökhan Satman

İkinci konuşmacı TÜBİTAK-BİLGEM Uzman Araştırmacı Dr. Ferhat Özgür Çatak, Gerçek Zamanlı Veri Analizi hakkında konuştu. Veri analizinin, makine öğrenilmesinde yapay zeka yaratılması konusunda bir alt alan yarattığını ifade eden Dr. Çatak veri seti eğitimi ile model oluşturulması ve analiz edilmesi gerektiğini belirtti.

Dr. Ferhat Özgür Çatak
Dr. Ferhat Özgür Çatak

Dr. Çatak “Veri Bilimi, organizasyonların doğru kararlar almasına yardımcı olmaktadır. Doğrudan veri kullanarak aksiyon almaya yarayacak olan bilginin keşif ve analitik hipotez analizi yapılmasıdır. Veri bilimcisi her aşamada bilimsel yöntem sürecini yönetmek için alan bilgisi, analitik beceri ve programlama uzmanlığına sahip olmalıdır” dedi. Veri bilimcilerin çeşitlilik ve hıza sahip olan verileri kullanması gerektiğini belirten Dr. Çatak veri bilimcilerin yeni iş anlayışları ve rekabet avantajları sunduğunu söyleyerek sözlerini bitirdi.

Konuşmacılara, sunumları sonrasında plaket verildi.