İnternet, Dizilere Alternatif Bir Yayıncılık Ortamı Sunuyor

AJANS ÜNİVERSİTE- Esra MUTLU

Televizyondan farklı olarak internet üzerinden yayınlanarak izleyiciyle buluşan internet dizilerinin sayısı giderek artıyor. Dönem dönem profesyonel yapımlar da sadece internet üzerinden yayınlanmak üzere hazırlanıyor. İnternet, dizilere alternatif bir yayın imkânı sağlıyor. Yurtdışında fazlaca örnek olsa da Türkiye’de internet dizileri yeni yeni üretilmeye başlıyor.

Prof. Dr. Neşe Kars, “İnternet dizileri, yayın ortamına farklılık getirmekle birlikte yapım sürecinde yine profesyonel olarak hazırlanmış, devam eden bölümlerden oluşmuş programların internet ortamında yayınlanmasını ifade ediyor” diyerek internetin sadece bir yayın ortamı olduğunu ve yapımcılık anlamında değişen bir şeyin olmadığını, dizilerin çekim mantığının aynı olduğunu belirtti.

neşe kars

İnternetin pratik bir fayda sağladığını ifade eden Prof. Dr. Kars, “Televizyon kanalları günümüzde yayın iznine sahip kuruluşlar tarafından yayın yapıyor. Yayın izni açısından yasal kısıtlılıklar var. Var olan yayın ortamları da gerek iletim ortamı anlamında gerekse eriştiği kapsama alanındaki nüfus anlamında sınırlılıklara tabi. Çok sayıda kitleye ulaşmak için bir yol olarak da internet üzerinden yayıncılık hem maliyetleri düşüren bir yayıncılık ortamı hem de reklam geliri olarak televizyon ile yarışabilecek bir reklam potansiyeline sahip” diyerek internetin alternatif bir yayın ortamı sağladığını belirtti.

İnternet dizilerinin televizyon izleyicisinden farklı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kars, internet dizi izleyicisinin sosyal medyayı da aktif kullanan bir seyirci kitlesi olduğunu ve bambaşka bir kitleye ulaşma şansı yakalandığını belirtti. Prof. Dr. Kars, “Bağımsız olarak başlı başına ilk yayın ortamı internet olsun diye ürettiğiniz bir dizinin dramatik yapısında gerek konunun olay örgüsünde gerek aktarım biçiminde bu izleyicinin farklı bir izleyici olduğu göz ardı edilmemeli” dedi.

sıfır bir

İnternet dizilerinin televizyon kanalları gibi erişim sınırlılığının olmadığını ifade eden Prof. Dr. Kars, internet dizilerinin dünyanın neresinde olursa olsun izlenme olanağının olduğunu söyledi. Televizyon dizilerinin yapım şirketleri anlamında da kısıtlılıkları olduğunu belirten Prof. Dr. Kars, yeni yapılan diziler için de internet ortamının bir seçenek olduğunu vurguladı. Yayınlayacak televizyon kanalı bulamayan dizilerin de internet ortamında kolayca izleyiciyle buluşabileceğini belirtti.

Reklam gelirleri anlamında da internetin önemli bir paydası olduğunu söyleyen Prof. Dr. Kars, “İnternette de azımsanmayacak bir reklam pastası var. Bu reklamlardan pay alabilmek ve gelir elde edebilmek için internet dizi yayıncılığında önemli bir mecra olarak karşımıza çıkıyor” şeklinde konuştu.