İlkin Karacan Instagram’ı Anlattı

AJANS ÜNİVERSİTE-Beste BUDAN

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen söyleşide Sony Fotoğraf Elçisi ve Instagram fenomeni İlkin Karacan, şimdiye kadar yaptığı sunumlarda ilk defa böyle kalabalık bir kitle ile karşılaştığını, bunun için çok heyecanlı ve mutlu olduğunu ifade etti.

IMG_0964

Ardından kendini tanıtan Karacan, “2004-2005 yılları arasında Böcek Film’de kurgu asistanı olarak başladım. 5-6 yıl boyunca başkalarının yaptıkları projeleri kurguladıktan sonra bende bir şeyler yapmalıyım diyerek yola çıktım ve 2-3 ay sonra kendi reklam filmimi çektim” dedi.

Kurguyu bildiğini ancak sete indiğinde biraz afalladığını söyleyen Karacan, “Görüntü yönetmenlerine bu işin tekniğini nasıl öğreneceğimi sorduğumda bana fotoğraf makinesi almam gerektiğini söylediler” şeklinde konuştu.

“Kötü Fotoğraflar Çeke Çeke Kendi Tarzımı Buldum”

Sokakta fotoğraf çektiği ilk zamanlarda kötü fotoğraflar çektiğini ancak kötü fotoğraflar çeke çeke kendi tarzını bulduğunu ifade eden Karacan, “Düzgün fotoğraflar çekince takipçi sayım arttı ve Sony’den Erdem Bey (Erdem Sayıp) benimle Instagram üzerinden iletişime geçti.Sony’den aldığım makineleri başta pek önemsemedim kendi ekipmanımı kullanmaya devam ettim ancak Sony makineyle köpek ve kızdan oluşan bir gün batımı fotoğrafı çektim ve aldığım sonuç gerçekten hayranlık uyandırıcı oldu ve Sony’yi tercih etmem gerektiğini o karede anladım” ifadesinde bulundu.

“Normal Şartlar Ardında Her Makine Aynı Sonuçlarda Fotoğraf Çeker”

Profesyonel bir fotoğraf makinesinin düşük ışık ve hareketli çekim gibi özelliklerle kendisini belli edeceğini söyleyen Karacan, Normal şartlar altında her makinenin aynı sonuçlarda fotoğraf çektiğini söyledi.

“Her Fotoğrafımı Düzenlerim”

Karacan,”Her fotoğrafımı mutlaka düzenlerim.Fotoğrafların kombinasyonlarıyla oynamam ancak mutlaka renklerin düzenlemesini gerçekleştiririm.Kameramdan çektiğim fotoğrafı kesinlikle ham haliyle paylaşmam” diye konuştu.

Instagramda çok fazla İstanbul hatta Galata Kulesi paylaştığını söyleyen Karacan,”Instagram farklı bir platform, hiç beklenmeyen bir fotoğraf çok fazla beğeni alabiliyor” dedi.

Son olarak da Karacan,herkesin bir tarzı olması gerektiğini ve Instagramda taklit edilmenin güzel birşey olduğunu belirtti.

Söyleşinin ardından öğrencilerin sorularını yanıtlayan Karacan’a, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Ümit Sarı tarafından Teşekkür Belgesi takdim edildi.
Karacan katılımcı öğrenciler ile selfie çekmeyi ihmal etmedi.

 

12742710_1048256175216199_3660899021643936957_n

IMG_7515

12745469_1301751549850633_6186939954316619615_n