İlk Kadın Muhabirimiz Vefat Etti

AJANSÜNİVERSİTE-Emre ESER

 

Türkiye’nin ilk kadın polis-adliye muhabiri  Vasfiye Özkoçak  hayata veda etti. 91 yaşında vefat eden TGC önceki Başkan Yardımcılarından Gazeteci Vasfiye Özkoçak’ın cenaze töreniyle ilgili bilgiler daha sonra açıklanacak.

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önceki Başkan Yardımcılarından, 2003 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü ve Basın Şeref Kartı Sahibi, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sosyal Dayanışma Vakfı Önceki Başkanı Vasfiye  Özkoçak, 12 Mart 2014 Çarşamba günü saat 17.00’de vefat etti.

 

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Vasfiye Özkoçak’ın ölümüyle ilgili yayınladığı mesajda “Değerli önceki Başkan Yardımcılarımızdan Vasfiye Özkoçak’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Usta gazeteci Vasfiye Özkoçak’ı sevgi ve saygıyla anıyoruz. Ailesine ve meslektaşlarımıza başsağlığı diliyoruz” dedi.

 

Vasfiye Özkoçak’ın cenaze töreniyle ilgili bilgiler daha sonra kamuoyu ile paylaşılacak.

 

 

VAZFİYE ÖZKOÇAK KİMDİR?

 

1923 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğdu. Öğrenimini Çanakkale Anaokulu, Kilitbahir ve Sivas İsmetpaşa İlkokulu ve ortaokulu, İstanbul İnönü Kız Lisesi’nde yaptı. İstanbul Üniversitesi Coğrafya Enstitüsü’nü bitirdi. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nden mezun ilk üç kadından biri oldu. Mezun olan 3 kadın içinden de gazetecilik yapan tek kadın ünvanını taşıyordu.

 

 

1952 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde çalışmaya başladı. Gazetede; milli eğitim, üniversite, işçi, esnaf, polis, adliye muhabirlikleri ile istihbarat şefliği görevlerini üstlendi.

 

 

1960 yılında Milliyet Gazetesi’ne geçti ve adliye muhabirliği yaptı. 1993’te emekli olarak gazeteden ayrıldı. Türkiye Gazeteciler Sendikası Yönetim Kurulu Mali Sekreterliği, Sendikanın İstanbul Şubesi Başkanlığı ve bir süre Onur Kurulu Başkanlığı’nı yaptı. Bu arada Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu’nda da görev yaptı.

 

 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Balotaj Kurulu üyeliği ve Kurul Başkanlığı görevlerinde bulundu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nda görev aldı. Başkan Yardımcılığı yaptı. Gazeteciler Sosyal Dayanışma Vakfı’nda Başkan olarak görev yaptı. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başarı Ödülleri Yarışmasında birçok kez ödüle değer görüldü.