“İletişim Kurarken Duyalım Görelim Hissedelim” Konulu Eğitim Düzenlendi

AJANS ÜNİVERSİTE- Betül YÜNCÜOĞLU

Fotoğraf- Batuhan DEMİRCİ

İÜ İletişim Fakültesi Ajans Üniversite’de düzenlenen eğitimde Psikolojik Gelişim ve Aile Danışmanı Nur Meriç NLP’nin günlük hayattaki kullanımı ve bilinmeyen yönlerini Ajans Üniversite ve Ajans İletişim İstanbul’da çalışan öğrencilere anlattı.

İki farklı disiplinin bir araya gelmesiyle oluşan NLP kavramı, bilgisayar mühendisi olan Richard Bandler’ın insan beyninin işleyişini bilgisayara benzetmesi ile başlayıp ve dilbilimci John Grinder ile geliştirildi. Mükemmele ulaşmaya çalışan insanlar arasındaki arasındaki farkları analiz etmek için kurulmuş olan NLP biliminin başlangıcı farklılıklara odaklanmak olduğunu söyleyen Meriç, iletişimde önce kendimizle iletişime geçmemiz gerektiğini vurguladı.

DSC_0015

İnsan zihnine bilgisayarcı gözüyle bakan bu yöntem, farklı kuramları bir formül haline getirerek anlaşılmasını kolaylaştırıyor. Organizasyon psikolojisi üzerine de çalışmalar yapan Meriç, NLP’de birçok alanın bir araya gelmesiyle yeni kavramların ortaya çıktığını söyledi. Zihin dili programlaması olarak tanımlanan NLP, kendilik bilincimizi bir şekilde ortaya koymamıza yardım ediyor. “Farkımızı koruyarak başka insanların hayatlarına da bazı farklar katabiliriz” diyen Meriç, iletişimde eğer bir şeyi çok iyi biliyorsak karşımızdaki kişiyle de istediğimiz iletişimi kurabileceğimizi ve bu iletişimi yönlendirebileceğimizi kaydetti.

Görerek duyarak hissederek, bütün duyularımızda bir şeyler aldığımızı ve bunları kelimelere döktüğümüzü anlatan Meriç,  “Kendinizi doğru kullanabilirseniz, öncelikle iletişime kendinizden başlarsanız, neyde iyi ya da neyde kötü olduğunuzu fark edebilirseniz kendinizi daha iyi tanıyabilirsiniz” şeklinde konuştu. Hedef seçtikten sonra seçilen hedefi başarmaktaki en önemli yollardan birinin modelleme yapılması gerektiğini söyleyen Meriç,  aynı düşünce yöntemini kullanarak yeni ve farklı bir ürün ortaya çıkabileceğini ifade etti.

DSC_0014

Nasıl iletişim kurmanızı belirledikten sonra niyetinizin de çok önemli olduğuna vurgu yapan Meriç, motivasyonumuzu olumsuz etkileyerek manipüle etmeye çalışanlara karşı da oldukça dikkatli olmamız gerektiğini ve etik değerleri hiçbir zaman göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi. “İletişimin anlamı karşı taraftan alınan karşılıktır” diyen Meriç, aynı kelimenin farklı anlamlara gelmesinin önemli iletişim problemlerine yol açabileceğinin önemini açıkladı ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Karşımızdakinin dünya örüşünün ve coğrafyasının düşünce sistemine olan etkisinin göz önünde bulundurulması gerekli.”

Dinleyicilerin yorumları ve katılımlarıyla gerçekleşen eğitim sonunda katılımcılar beşer kişilik gruplara ayrılarak öğrendiklerini tartıştı ve sundukları fikirleri kendi aralarında oyladılar. Kazanan grubun üyelerine Nur Meriç’in  “… Ve Mucizeydi Yaşamak” adlı kitabı hediye edildi.

Sunum sonunda Nur Meriç’e Ajans Üniversite adına Arş. Gör. Serkan Bulut ve Arş. Gör. Nil Çokluk tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

DSC_0031