İletişim Fakültesi’nde Yeni Dönem

Fatma Betül CEYLAN
Canan GÜZEL

Fotoğraf- Zeynep YAYLAK

İÜ İletişim Fakültesi’nin yeni Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, 19 Kasım 2013 tarihinde düzenlenen törenle görevini devraldı. Prof. Dr. Nilüfer Sezer, tüm akademik ve idari personel ile birlikte belirledikleri stratejik plan doğrultusunda daha güçlü, daha çok faaliyete imza atan, daha bilinir bir iletişim fakültesi için çalışacaklarını söyledi. Hizmet etmek için göreve talip olduklarını altını çizen İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, birlik ve beraberlik içinde önemli projelere imza atacaklarını belirtti. Prof. Dr. Nilüfer Sezer, dekanlık görevi süresince İletişim Fakültesi’ne yaptığı hizmetlerinden dolayı Prof. Dr. Aydemir Okay’a teşekkür plaketi takdim etti.

Üç Yıllık Stratejik Olarak Çalışma Planı Hazır

İÜ İletişim Fakültesi Kasım 2013-2016 Stratejik Olarak Çalışma Planı Toplantısı, 30 Aralık 2013 tarihinde İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı.

Programın açılış konuşmasında İÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Sezer, geleceğin İÜ İletişim Fakültesi’nin nasıl olması gerektiğini ve stratejik olarak çalışma planının içeriğini anlattı.

“Kişisel gelecek hesabı yapmadan fakültemizi hayatımızın ve hayallerimizin merkezine yerleştirerek görev tanımlarımıza uygun bir yönetim olmaya çalışacağız. Yönetimde yer alan tüm arkadaşlarımla öncelikle sevgi ve güven ortamında çalışmayı yaptığımız işten zevk almayı benimseyeceğiz. Bu amaçla fakülte sekreterliğinden öğrenci işlerinden bölüm başkanlıklarından uygulama birimlerimizden mevcut durumu saptamak için brifingler aldık. Aldığımız brifinglerin ışığında çalışma arkadaşlarımla “Geleceğin iletişim fakültesi nasıl olmalı, biz buna nasıl katkı sağlayabiliriz, üç yıl içerisinde en etkili biçimde üzerimize düşen sorumluluğu nasıl yerine getirebiliriz?” sorularına yanıt verebilmek için bir stratejik plan hazırladık. Bu stratejik plan iletişim alanındaki deneyimlerimiz, üniversitemizin vizyonu, sayın rektörümüzün açılımları sonucunda oluşan düşüncelerimizin somut bir hâle getirilmiş şeklidir. Bu çalışma şu an ki durumumuzu daha iyi anlamamızı, önceliklerimizi belirlememizi sağladı.

Stratejik planımız yedi temel alandan oluşmakta. Bu temel alanlar sırasıyla şunlardır: etkin bir örgütsel yapının oluşturulması; kurumsal aidiyet duygusunun yükseltilmesi; eğitim ve öğretim yapısının geliştirilmesi; bilimsel çalışmaların geliştirilmesi; kurumsal iş birlikleri ve kaynak geliştirme; iletişim fakültesi uygulama birimlerinin yapılanması ve çağdaş bir iletişim fakültesi binası. Burada amaçlarımız ve hedeflerimiz yer alıyor.

Sizin de desteğinizle üç yıl içerisinde bu planı uygulayacağız. Türkiye’nin ilk iletişim fakültesi olan İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nin ve fakültemizi bu günlere getiren siz değerli akademik ve idari personelimizin hak ettiği konuma ulaşması için el birliğiyle çalışacağız.” Prof. Dr. Nilüfer Sezer’in konuşmasının ardından İÜ İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Ergün Yolcu, İÜ İletişim Fakültesi Kasım 2013-2016 Stratejik Olarak Çalışma Planı sunumunu gerçekleştirdi.

“Amacımız üç yıl içerisinde gerçekten etkin bir örgütsel yapı oluşturmak. Öncelikle Stratejik Çalışma Grupları oluşturacağız. Fakültemizle ilgili bütün vizyonel çalışmalarda bu gruplar bize rehberlik yapacak Tüm akadem§ik ve idari kadromuzla geleceğin İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni hayata geçirmeye çalışacağız. Katkılarınız çok önemli.

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi 1950 yılında kurulan, Türkiye’nin bu alandaki ilk okulu. Bu değere sahip çıkmamız, kurumu geliştirmemiz ve geleceğe hazırlamamız gerek. Siz değerli hocalarımızdan gelen her türlü öneriye açığız. Dekanlık makamını hiyerarşik bir yapıdan ziyade, hizmet makamı olarak görmenizi istiyor, hep birlikte birçok projeye imza atacağımızı ümit ediyorum. Burada yapılacak çalışmalara vereceğiniz destekler şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.”

Fakülte Bölüm ve Birimleri ile Görüşüldü

Bölüm başkanları ile ilk toplantısını yapan Prof. Dr. Nilüfer Sezer, geçen süreçte yapılan faaliyetler hakkında bilgi aldı. Araştırma görevlileri, yardımcı doçentler ve doçentlerle ayrı ayrı görüşerek onların sorunlarını ve projelerini dinleyen Prof. Dr. Sezer, idari personel ve uygulama birimleri (İletim gazetesi, İhaber, Haber Merkezi, Simetri, Radyo-Televizyon Stüdyoları, Radyo İletişim) ile de bir araya geldi.
Üzerinde çalıştıkları stratejik olarak çalışma planın faaliyete geçirilebilmesi amacıyla tüm paydaşlar ile görüştüklerini, fikir alış-verişinde bulunduklarını, söyleyen Prof. Dr. Sezer, daha işlevsel bir iletişim fakültesi için daha sık bir araya gelmeleri gerektiğini ifade etti.

 

DSC_3708

 

 

ergun