İletişim Fakültesi’nde Sony F65 ve 4K Teknolojisi Tanıtıldı

AJANS ÜNİVERSİTE-Esra MUTLU

Fotoğraf-Sümeyye YAMAN

İÜ İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe İletişim Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin yanı sıra konuşmacı olarak  Sony Türkiye TV Yayıncılık Çözümleri Yöneticisi Deniz Güler Şahin ve Görüntü Yönetmeni Yusuf Aslanyürek katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan İÜ İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Onur Akyol, program hakkında bilgi vererek katılımcılara teşekkür etti.

Konuşmasında 4K teknolojisini tanıtan Deniz Güler Şahin, ülkemizde 4K teknolojisinin ne aşamada olduğunu, neden 4K’ya geçildiğini ve Sony’nin 4K teknolojisine katkılarını anlattı. 4K’ya geçişin birçok nedeni olduğunu ve bu geçişte bir yavaşlığın olduğunu ifade eden Şahin, Sony’nin dijital sinematografiye katkısı olduğuna değindi.

4K teknolojisini “HD’nin 4 Katı çözünürlüğe sahip görüntü kalitesi” olarak tanımlayan Şahin, “4K sadece bir kameradan ibaret değil. Çekimden başlayarak prodüksiyon, dağıtım sinemalarda gösterim, evlerde de 4K’ya ulaşması giderek değişiyor. Artık 4K evlerde de mümkün. Sadece F65 kategorisinde değil, projeksiyonlar, kameralar, cep telefonları da 4K çekim yapıyor” diyerek Sony’nin 300ün üzerinde 4K sinema projeksiyon cihazı sattığını belirtti.

İlk 4K kamera sistemi olan F65’in 4K olarak lanse edilmesine rağmen 8K olarak çıkış alabildiğini söyleyen Şahin, F65 ile çekilen filmlere örnekler verdi. Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes’da ödül alan Kış Uykusu filminin de F65 ile çekildiğini belirten Şahin, Sony’nin geniş ürün yelpazesini tanıttı. 4K’nın televizyondaki yerini de anlatan Şahin, HDR görüntüye de değindi.

Görüntü Yönetmeni ve Akademisyen Yusuf Aslanyürek ise konuşmasına kendisini tanıtarak başladı ve dijital sinematografi hakkında bilgiler verdi. Aslanyürek, telefonların da 4K çekim yaptığını hatırlattı ve F65’in özelliklerini anlattı. Konuşmasında bazı teknik terimleri de tanımlayan Aslanyürek, Latitude ve kontrast konusuna değindi. “Latitude siyah ile beyaz arasındaki kontrast aralığıdır. Kamera seçimini etkileyen en önemli faktördür. Bunun dışında renk ve kontrast da etkilidir” diyen Aslanyürek, konuşmasının ikinci bölümünde F65 kamera ile örnek çekimler yaptı. Etkinlik, soru cevap bölümünün ardından toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.